Felfedezték az immunrendszer titkos részét, nagy változás jöhet a betegségek kezelésében
Izraeli kutatók a sejtek egyik alkotóelemével kapcsolatban olyan új funkciót fedeztek fel, ami korábban nem volt ismert a tudomány számára.
Izraeli kutatók a sejtek egyik alkotóelemével kapcsolatban olyan új funkciót fedeztek fel, ami korábban nem volt ismert a tudomány számára.
A TIME magazin 2024-es TOP 200-as listája – melyen az idei év legjobb találmányait sorakoztatja fel – egy sor olyan innovatív megoldást is tartalmaz, melyeket az iparvállalatok már elkezdtek alkalmazni a gyártásban.
Magyar szakemberek fejlesztették ki az RCSX nevű készüléket, amely segít annak kiderítésében, hogy egy adott sejt vagy szövet miként reagál a különböző mechanikai terhelésekre. Ennek hatását első körben az orvoslás és a gyógyszeripar érezheti meg, általuk, közvetetten pedig az egész társadalom.
Azt már jóval korábban sejtették, hogy keringenek az emlősök vérében olyan őssejtek, amelyek hozzájárulnak szövetek helyreállításához és regenerációjához. A sejtés most beigazolódott: ausztrál kutatók megtalálták ezeket a sejteket.
A nem letapadó egyedi sejtek korábbiaknál hatékonyabb vizsgálatát is lehetővé teszi az az új robot, melyet az SZBK kutatói készítettek.
Két külön élőlényből egy új jött létre azáltal, hogy egyik bekebelezte a másikat. Amikor legutóbb ilyen történt, a Földön megjelentek a növények.
Az ELTE kutatói nagy hazai együttműködésben jól kötő kismolekulákat találtak, amelyekkel nem a sejtosztódás alapvető mechanizmusaiba avatkoznak be, hanem az egészséges állapotot állítják helyre.
A béta-sejtekhez hasonló funkciókat kaphatnak egyes, a hasnyálmirigyben lévő sejtek, melyek aztán inzulint is termelhetnek. A megközelítés jelentős előrelépést hozhat a cukorbetegség kezelésében.
Emberektől nyert szaglóhámsejtek segítségével vizsgálták finn kutatók azt, hogy milyen hatással lehet a dízelautók által kibocsátott füst a szaglásunkra.
Fontos szerepe lehet az öregedéssel összefüggő állapotok megelőzésében és kezelésében egy új, innovatív módszernek.
Bár a növényeknek nincsenek idegsejtjeik, mégis képesek arra, hogy érezzék az érintést, illetve azt is, ha vége van ennek az érintésnek.
Banális figyelmetlenség semmisített meg felbecsülhetetlen értékű kutatási eredményeket egy amerikai kutatóintézetben.
Egy szerdán közzétett új tanulmány megállapításai új reményt adhatnak a fájdalmas endometriózisban szenvedő nők millióinak – a betegség erős menstruációval, teherbe esési problémákkal és erős, hosszan tartó fájdalommal járhat együtt, és a szakértők sem tudják pontosan, mi okozhatja.
Különös módszerrel lehet kezelhető a diabétesz, tudósok ugyanis sejtek átalakításával érhetik el, hogy az emberi szervezet újra képes legyen inzulint termelni.
Az őszülés folyamatát szerette volna jobban megérteni a New York Egyetem kutatócsportja – az egérkísérletek során szerzett ismereteik nemcsak az őszülés visszafordításában, de akár egyes ráktípusok kezelésében is jó szolgálatot tehetnek.
Az ausztrál Új-dél-walesi Egyetem kutatói megoldották, hogy külön műtét nélkül is lehessen nyomtatott szöveteket adni az ember belső szerveihez.
Az iKnife nevű sebészkés korábban már több daganattípusnál bizonyított, és most a méhrákos sejtek azonosításában is jeleskedett.
Egy frissen publikált tanulmány szerint a kutatóknak sikerült olyan mélytanuló algoritmust fejleszteniük, ami végre automatizálja az eddigi manuális sejtmegfigyelést.
Az újonnan beazonosított RAS-sejtek fontos szerepet játszanak abban, hogy a tüdő megfelelően működjön.
Röst Gergely szegedi matematikus csapatával modellezte a koronavírus terjedését a szervezetünkben.