szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy szerdán közzétett új tanulmány megállapításai új reményt adhatnak a fájdalmas endometriózisban szenvedő nők millióinak – a betegség erős menstruációval, teherbe esési problémákkal és erős, hosszan tartó fájdalommal járhat együtt, és a szakértők sem tudják pontosan, mi okozhatja.

Az új tanulmányban egy olyan, az emberi szájban és bélflórában gyakran előforduló baktériumot azonosítottak a tudósok, aminek döntő szerepe lehet az endometriózis kialakulásában – ez pedig nem csak a kialakulásba engedhet betekintést, de akár új kezelési módokhoz is vezethet.

A Nagoya Egyetem kutatóinak a Science Translational Medicine folyóiratban publikált tanulmánya 79 endometriózisban szenvedő, és 76 egészséges nő szövetmintáinak elemzésén alapul – az eredmények pedig összefüggést mutattak a betegség és a Fusobacterium nevű baktérium között.

Áttörést értek el az endometriózis kutatásában, ez rengeteg nőnek adhat új reményt

Ausztrál tudósok olyan áttörést értek el a női meddőségi esetek majdnem egyharmadának hátterében álló, gyakran nagy fájdalommal járó endometriózis kutatásában, amely hatékonyabbá teheti az ismeretlen eredetű betegség kezelését.

Ahogyan a Science Alert kifejti, az endometriózis akkor alakul ki, ha az endometrium (méhnyálkahártyában), a méh belsejét fedő szövetrétegben lévő sejtek a petefészekben és a petevezetékben is növekedni kezdenek. A nevezett baktériumot is a méhnyálkahártyában találták.

A vizsgálatok során az endometriózisban szenvedő hölgyek 64 százalékánál volt megfigyelhető a Fusobacterium, míg az egészséges kontrollcsoportnál 10 százalék alatt volt ez az arány. Összességében, ennek a baktériumnak az eltüntetése a betegség egyik lehetséges kezelési módja lehet.

A kutatók továbbá arra is kíváncsiak voltak, hogy mit is csinál a baktérium. Sejttenyésztés során azt tapasztalták, hogy a Fusobacterium aktivált egy jelpályát, ami pedig egy transzformáló növekedési faktor béta fehérjét (TGF-β) tartalmazott, ami „felébred”, és átalakítja az alapesetben alvó sejteket.

Endometriózis: 200 ezer magyar nő érintett

Meddőséget okoz és fájdalmat, gyógymód nincs.

Később egérkísérleteket is végeztek – ebben az esetekben a baktériumokat célzó antibiotikum-kezelés hatékonynak tűnt az endometriózis megelőzésében, és a hozzá kapcsolható elváltozások mérséklésében. Azt azonban még a kutatók is hangsúlyozzák, hogy egy lehetséges kezelés kidolgozásához több munkára, további vizsgálatokra van szükség.

A fejleményekért a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!