2024 legjobb találmányai: szuperszigetelés, nem annyira káros akkumulátor, fehérjepiactér
A TIME magazin 2024-es TOP 200-as listája – melyen az idei év legjobb találmányait sorakoztatja fel – egy sor olyan innovatív megoldást is tartalmaz, melyeket az iparvállalatok már elkezdtek alkalmazni a gyártásban.
Kevésbé káros akkumulátor
Egy szabványos lítium-ion akkumulátor elektródájának elkészítéséhez – amelyet például a legtöbb elektromos autó akkumulátorában használnak – a gyártók zagyba vonják be a szerkezetet, majd magas hőmérsékleten elpárologtatják a folyadékot, így a végeredmény egy kémiai bevonat. A gyártás legnagyobb problémája, hogy a szárítási folyamat sok időt és energiát igényel, nem beszélve arról, hogy a zagy készítéséhez használt oldószerek mérgezőek.
Az amerikai AM Batteries ezért egy olyan technológiát fejlesztett, amely segítségével közvetlenül az elektródákra lehet permetezi a bevonatot, így nincs szükség hőre, száradási időre vagy egyéb mérgező vegyi anyagokra. A számítások szerint 40 százalékkal csökkenthető a szén-dioxid-kibocsátás és az energiafelhasználás is. A technológiába a Toyota és a Porsche is befektetett már.
Fehérjék piactere
Több évtizednyi kutatás során a tudósok több millió, a természetben előforduló fehérjét azonosítottak. Ezeket a fehérjéket élelmiszerek és fogyasztási cikkek összetevőjeként használhatják íz, állag és egyéb tulajdonságok fokozására, ugyanakkor meglepő módon a legtöbbről még mindig nem lehet tudni, hogy pontosan mire jó.
A Shiru nevű biotechnológiai startup cég ezeket a fehérjéket katalogizálta, majd a mesterséges intelligencia segítségével jósolja meg a feladatukat, még azelőtt, hogy egy laboratóriumban kutatásokkal bizonyítanák ezt. Májusban a Shiru elindította a ProteinDiscovery.ai-t, ami lehetővé teszi, hogy a tudósok maguk végezzék el ezt az előzetes vizsgálatot az általuk megrendelt fehérjén.
Gyorsnyomtatás
A 3D-nyomtatás a gyártásban és a hétköznapokban is komoly segítséget jelent, ugyanakkor van egy elég komoly hibája: még ma is meglehetősen lassú a nyomtatási folyamat. Ezen változtatna a Formlabs, amelynek eszköze, a Form 4 az elődjéhez képest ötször gyorsabb nyomtatást tesz lehetővé. Mindez azt jelenti, hogy a korábban napokat igénybe vevő munkát néhány óra alatt el lehet végezni, így a fröccsöntés valódi alternatívája lehet a megoldás.
Az eszközből a NASA, a Microsoft és a Ford is bevásárolt már.
Szuper szigetelés
Hogy letesztelje a tűzálló fejlesztését, a NanoTech Materials egy tojást vont be a Wildfire Shield nevű anyagával, majd felgyújtotta az egészet. Kiderült, a megoldás olyan jól szigetel, hogy a tojás nyers maradt.
A Wildfire Shield olyan kerámiarészecskéből áll, ami például a tetőbe integrálható. Ezzel két dolgot lehet elérni: egyfelől kisebb lesz a tűzkár esélye, másfelől pedig csökken az épület hővesztesége – vagy épp kevésbé melegszik fel az. A fejlesztést már a SpaceX is használja a kilövőállásainál.
Sejtprogramozás
A Prolific Machines egy speciális eljárást fejlesztett ki, ami lehetővé teszi, hogy fény segítségével pontosabban és egyszerűbben lehessen megváltoztatni egy sejt működését. A dolog lényege, hogy a sejtekhez különböző fehérjéket kapcsolnak, amiket aztán a megfelelő frekvenciájú fénnyel világítanak meg. A szakemberek szerint így szelektíven lehet irányítani a sejtfunkciókat.
A technológiát jelenleg a táplálkozástudomány és a terápiás kezelések segítésére használják.
Akkumulátornyomtatás
A jelenleg használt lítium-ion akkumulátorok meglehetősen veszélyesek, azok ugyanis könnyen kigyulladhatnak és meglehetősen sokáig égnek. A szakemberek ezért a szilárdtest-akkumulátorok felé mozdulnának el – meg persze azért is, mert ezek energiatároló képessége sokkal jobb lehet.
Az amerikai Sakuu Kavian nevű cég ebbe az irányba mozdulna el, ezért egy speciális 3D-nyomtatót készített, így úgy tud elektródát készíteni, hogy ahhoz semmilyen folyadékra nincs szükség. Robert Bagheri, a cég vezérigazgatója szerint így nemcsak gyorsabb és hatékonyabb lehet az akkumulátorok gyártása, de kevesebb károsanyag-kibocsátással is jár. Egész pontosan 55 százalékkal kevesebb szén-dioxid kerülhet a levegőbe csak azért, mert nem kell hatalmas szárítóberendezéseket használni az előállítás során.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.