szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Magyar szakemberek fejlesztették ki az RCSX nevű készüléket, amely segít annak kiderítésében, hogy egy adott sejt vagy szövet miként reagál a különböző mechanikai terhelésekre. Ennek hatását első körben az orvoslás és a gyógyszeripar érezheti meg, általuk, közvetetten pedig az egész társadalom.

Forradalmasíthatja az orvosi kutatásokat, de a gyógyszerfejlesztések számára is igen hasznos lehet az a készülék, amit két magyar szakember, Sásvári Csaba és Székely Gábor fejlesztett ki. A Rhythmic Cell Stamper for the neXt generation (RCSX) nevű készülék egy sejtingerlő berendezés, aminek köszönhetően évek helyett hetekre lehet redukálni egy-egy kísérlet elvégzését.

A mechanikai stimuláció sejtekre, szövetekre gyakorolt hatásainak molekuláris szintű megismerése elengedhetetlen feltétele annak, hogy a szakemberek új gyógymódokat, vagy újfajta gyógyszereket fejlesszenek ki. Erre ugyan eddig is volt lehetőség, a jelenlegi technológiáknak azonban van egy igen komoly hátránya: nem ismételhetők meg ugyanolyan feltételek között a kísérletek. Emiatt az eredmény is kétségbe vonható, azt ugyanis a sikertelenség esetén szinte lehetetlen megmondani, hogy a nem megfelelő körülmények okolhatók-e ezért, vagy az, hogy a fejlesztési irány eleve rossz.

Itt jöhet képbe a magyar szakemberek gépe, az RCSX. Székely Gábor szerint az eszköz elkészítésénél az egyik legfőbb szempont az volt, hogy az általa végzett mechanikai stimuláció eredményeit bárhol, bármikor meg lehessen ismételni.

Székely Gábor

A készülék alig nagyobb, mint egy átlagos mikrohullámú sütő. Az eszköz távolról vezérelhető, így egy inkubátoron belül is működtethető, ami azért fontos, mert így in vitro lehet elvégezni a kísérleteket. Ez a gyakorlatban azt jelenti: olyan feltételekkel lehet a sejteket, szöveteket laboratóriumi körülmények között – például Petri-csészében – stimulálni, mintha azok a szervezetben lennének.

Ennek köszönhetően a készülék befér a szabvány méretű inkubátorokba, ahol a kísérlethez szükséges méretékű hőfokot és páratartalmat is be lehet állítani. A gép speciális akkumulátorainak köszönhetően 3-4 héten át képes üzemelni, így egy esetleges áramkimaradás sem zavarja meg a kísérletet. A mechanikai behatást végző elektromotorok ezredmilliméteres pontossággal tudják mozgatni a tappancsokat, így attól sem kell tartani, hogy azok szétzúzzák a sejteket.

Az RCSX segítségével stimulálni lehet többek között az őssejteket, a porcszöveteket, a bőrszöveteket és vagy a szívizomszövetet is, de ugyanez igaz a daganatos sejtekere, szövetekre is. Ez utóbbi különösen fontos, hiszen egy ilyen vizsgálattal az is megállapítható, hogy egy adott gyógyszermolekula elpusztítja-e ezeket, vagy esetleg növeli-e a méretüket. A teszt ráadásul mikrogravitációs környezetben is elvégezhető, így a jövőbeni űrbéli küldetések is profitálhatnak belőle.

A szakemberek 2016-ban kezdtek el dolgozni a fejlesztésen, 2024 júliusában pedig az Európai Szabadalmi Hivatal is bejegyezte a technológiát. Mivel az RCSX prototípusa már elkészült, ezért a kutatók azt remélik, a befektetők is meglátják a gépben az üzleti potenciált, és megkezdődhet a szerkezet sorozatgyártása.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!