Velencét elmossa az emelkedő tengerszint néhány évtized múlva
Több legendás mediterrán településre közvetlen veszélyt jelent a klímaváltozás.
Több legendás mediterrán településre közvetlen veszélyt jelent a klímaváltozás.
A globális felmelegedés veszélybe sodorhatja a legforgalmasabb repülőterek negyedét. Az extrém időjárás és a tengerszint emelkedése néhány évtizeden belül szó szerint elmoshatja őket a Föld színéről.
Nemrég számoltunk be arról, hogy egy 6,5 kilométer széles jégtömeg szakadt le egy gleccserről Grönland keleti részén. Így, leírva/elolvasva talán nem annyira tűnik szörnyűnek a dolog, mozgóképen viszont jobban látszik a lényeg.
Az antarktiszi anyakőzet meglepően gyors emelkedése, amely a nagymértékű jégolvadás számlájára írható, lassíthatja a globális felmelegedés okozta tengerszint-emelkedést – állítják a kutatók.
A gleccserek további olvadását ebben az évszázadban csak egyetlen esetben lehet feltartóztatni, ha azonnal leállítjuk az összes üvegházhatású gáz kibocsátását – erre a következtetésre jutottak a Brémai és az Innsbrucki Egyetem kutatói a Nature Climate Change című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban.
Egy 190 méter vastag, az eddigi harmadik legnagyobbnak vélt jéghegy szakadt le az Antarktiszról. A legrosszabb forgatókönyv szerint a folyamat összességében akár 10 centiméterrel is emelheti a tengerszintet, de ez inkább csak elméleti rémálom.
Egy friss kutatás szerint a század végéig 13 millió amerikainak kellene elhagynia otthonát a várható tengerszint-emelkedés miatt.
Az éghajlatváltozásban már megindultak olyan folyamatok, melyek viszafordíthatatlannak látszanak, ennek következtében lassan megemelkedik a tengerszint, ezért menthetetlennek látják amerikai kutatók Miami és New Orleans városát is. Minden erőfeszítés ellenére elnyeli majd az óceán, további városokkal együtt, bár a folyamat lelassítható a széndioxid-kibocsátás drasztikus csökkentésével.
Egy ausztrál kutatás rávilágított, hogy a teknősök a tengerszint-emelkedés és a globális felmelegedés okozta extrém időjárási körülmények miatt komoly veszélynek vannak kitéve.
2050-re 27 centivel nőhet a tengerszint Kuba partjainál. Több mint 9 ezer parti épület, sok strand és fürdő kerülhet víz alá - hangzott el egy konferencián.
Bár a kiszemelt földterülettel kapcsolatos adásvétel hamarosan lezárul, Kiribati diplomáciai képviselője közölte: a Fidzsi-szigeteknek egyelőre nem kell arra számítania, hogy a csendes-óceáni miniállam teljes lakossága átköltözik Fidzsire az éghajlatváltozás okozta tengerszint-emelkedés miatt.
Katasztrofális mértékű globális tengerszint-emelkedéstől tartanak a gleccserkutatók, akik úgy vélik, hogy korábban jelentősen alábecsülhették az olvadó jégtakarók jelentette potenciális veszélyt.
A sarkvidéki jégtakarók olvadása nyomán 11 milliméterrel növekedett a globális tengerszint az elmúlt két évtizedben - derült ki az eddigi legátfogóbb és legpontosabb vizsgálatból.
Nagyjából 2050-ig segítenek lassítani a klímaváltozást az üvegházhatású gázok elnyelésére képes sós mocsarak, de a globális tengerszint-emelkedés miatt fennáll a kockázata annak, hogy a század második felétől már gyorsítani fogják a folyamatot - figyelmeztet a Nature legújabb számában megjelent tanulmány.