Egyre rosszabb a helyzet a transzplantációs várólistáknál
Egyre hosszabbak a transzplantációra várók listái.
Egyre hosszabbak a transzplantációra várók listái.
Kilenc éve vár új vesére egy négygyerekes Komárom megyei férfi, miközben átlagosan két-három év a várakozási idő. Eközben a családdal jogi vitába keveredett kórházigazgató több száz kilométerrel odébb helyeztette a férfi műtétjének a helyszínét.
A Massachusettsi Általános Kórház fotóján Thomas Manning bostoni kórházi ágyán fekve kézmozdulattal válaszol arra a kérdésre, hogy érzi magát péniszátültetése után. A kórház május 16-án, néhány nappal az átültetés után jelentette be a műtétet, ez volt az első hasonló beavatkozás az Egyesült Államokban. A 64 éves férfi rákbetegség miatt vesztette el hímvesszőjét, és egy elhunyt donoréval pótolták az övét.
Egy kísérleti kezeléstől fordult rosszabbra az állapota annak a connecticuti nőnek, akin 2011-ben arcátültetést hajtottak végre egy csimpánztámadás után. Orvosai ezért újra kilökődést gátló gyógyszerekkel kezelik.
Évente 45-50 gyermeken végeznek életmentő beavatkozást a Szent László Kórház Gyermekhematológiai és Őssejt-transzplantációs Osztályán. A csontvelő-átültetést követő több hetes időszakban a régi csontvelő már nem, az új még nem működik. A betegek immunrendszer nélkül élnek. Ezt az időszakot steril, elkülönítő boxban töltik. A lassan erősödő immunrendszer miatt gyakori orvosi ellenőrzésre van szükségük, ezért a kórház területén lévő Démétér Házba költöznek. Itt otthonos körülmények között tanulhatnak, játszhatnak, és együtt lehetnek szüleikkel, ami fontos lelki támaszt jelent a gyógyulásukhoz. Koszticsák Szilárd az MTI fotóriportere több hónapon át követte fényképezőgépével a kis betegek gyógyulását. A november 19-én nyíló kiállításának szokatlan helyszínt választott: a Szent László Kórház egyik romos, felújításra szoruló pavilonját, mely kellő társadalmi összefogással a Démétér Ház új szárnyának adhat otthont.
Rákkezelés után is anyává válhatnak azok a fiatal nők, akiknél a sugárkezelés vagy kemoterápia előtt eltávolítják, utána pedig visszaültetik az egyik petefészket vagy annak egy részét. A Koppenhágai Egyetemi Klinika munkatársainak kutatása során ezzel a módszerrel minden harmadik, rákkezelésen átesett nő legalább egy gyereknek adhatott életet. A tudósok eredményeiket a Human Reproduction című szaklapban mutatták be.
Szombat éjjel nyilvánítottak agyhalottnak a Debreceni Klinikán egy hétéves kisfiút, aki korábban súlyosan megsérült egy balesetben. Szülei a szervadományozás mellett döntöttek. A transzplantációs team fogadása és a szervek elküldése miatt az éjszaka zárva tartó debreceni repteret is kinyitották. A kisfiú szervei Európa különböző országaiba kerültek.