A világon először vitt tüdőt egy drón egy beültetésre váró betegnek
A kanadai szakemberek még szeptemberben végeztek éles repülést egy pilóta nélküli drónnal, hogy azzal juttassák célba a donorszervet. A repülés és a műtét is sikeres volt.
A kanadai szakemberek még szeptemberben végeztek éles repülést egy pilóta nélküli drónnal, hogy azzal juttassák célba a donorszervet. A repülés és a műtét is sikeres volt.
A szervátültetések száma jelentősen csökkent a járvány első évében világszerte. A vese-, máj-, tüdő- és szívátültetések száma az első hullám ideje alatt 31 százalékkal esett vissza 22 vizsgált országban, míg 2020 végén 16 százalékos csökkenést észleltek a szakértők.
Negyven napig volt műtüdőn, mert saját szerve olyan mértékben roncsolódott, hogy nem lehetett megmenteni. A bravúros műtét után 85 nappal már otthonában gyógyul.
Portugáliában állítottak szolgálatba egy korábban lefoglalt japán sportkocsit.
Új tüdőt és új májat is kapott az a férfi, aki tüdőfibrózisban és májzsugorban szenvedett.
Ilyen beavatkozást korábban összesen csupán kétszer végeztek. Ez közel 23 órán át tartott.
Helyenként 230 km/h-val száguldott a rendőrségi sportkocsi.
Egy 52 éves férfi kapta a szervet, amelyet repülővel hoztak Budapestre.
A világon elsőként ültettek át bármilyen más sejtté, szövetté átalakulni képes, úgynevezett indukált pluripotens (IPS) őssejtekből nyert szívizomszövetet Japánban.
A szervátültetésre előkészített májak akár egy hétig is használhatók maradnak egy új, számos kísérletben már bizonyított orvosi eszközzel. Feltalálói szerint kisebb csodát sikerült alkotniuk.
Kellemetlen eset történt egy amerikai kórházban: egy veseátültetésre váró páciens helyett egy másik betegnek adták az új vesét az orvosok.
Száz orvos és szakdolgozó összehangolt munkájára volt hozzá szükség.
Száz éve, 1919. április 1-jén született Joseph Edward Murray Nobel-díjas amerikai plasztikai sebész, aki 1954-ben a világon elsőként hajtott végre emberen sikeres szervátültetést, egy egypetéjű ikerpáron végzett vese-transzplantációt.