Új darabot próbál Kulka János
A színész ismét a Trojka társulat darabjában fog feltűnni.
Története egyik legsötétebb korszakát zárta le hétfőn Görögország azzal, hogy lezárult a legutolsó nemzetközi hitelprogram is, és újra piacról finanszírozhatja tetemes adósságát. A visszaemlékezésre azért egyelőre több okunk lehet, mint az örömre.
Technikai jelleggel újraindulnak a tárgyalások Görögország, valamint az Európai Uniót, az Európai Központi Bankot és a Nemzetközi Valutaalapot tömörítő hitelezői trojka között. Ebben állapodott meg csütörtökön Brüsszelben Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök és Jeroen Dijsselbloem, az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport elnöke, holland pénzügyminiszter.
Baloldali EP-képviselők szerint az eurómilliárdokkal kisegített Ciprusnak és Portugáliának szinte esélye sem volt a saját mentőcsomagjának feltételeiről tárgyalnia, a pénzt nyújtó Európai Bizottság, Nemzetközi Valutaalap, Európai Központi Bank alkotta trojkát csak a deficit leszorítása érdekelte, a szociális hatások egyáltalán nem.
Írország vasárnap hivatalosan is kikerül a trojka, vagyis az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap felügyelete alól. Az eseményt "jelentős mérföldkőnek" nevezte az ír pénzügyminiszter, de elismerte: Írországban még legalább 2015-ig folytatják a megszorításokat.
A korábban kelta tigrisnek is becézett Írország decemberben kiléphet az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap nyújtott pénzügyi mentőháló védőszárnyai alól, és újra a piacokról finanszírozhatja magát. Az ország súlyos áldozatokat hozott pénzügyei rendbetételéért, de az apróbb lépésekben végigvitt konszolidáció kifizetődőnek bizonyult: újra növekszik a gazdaság és csökken a munkanélküliség.
A Ciprusnak hitelt nyújtó három intézmény szerint a földközi-tengeri szigetország megfelelően halad a szükséges reformokkal, ezért lehívhatja a 10 milliárd eurós mentőcsomag esedékes, 1,5 milliárd eurós részletét – derült ki az Európai Bizottság hétfőn közzétett jelentéséből.
Olli Rehn szerint Európának szüksége van a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Központi Bank (EKB) és az Európai Bizottság összesített tapasztalataira az eurózóna válságának megoldásában.
Bár Görögországnak sikerült elérnie, hogy a nemzetközi hitelezők folytassák a mentőhitel részleteinek folyósítását, a reformok és kötelezettségvállalások teljesítésének késlekedése miatt a trojka csak csepegtetve ad támogatást a csőd szélén álló országnak.
Két hónappal a ciprusi bankzár után a szigetország gazdasága nagy ütemben épül le. Nőtt a munkanélküliség, a ciprusiak kétharmada bajban van a számlái fizetésével. A helyiek nem tűnnek optimistának, de szolidárisak egymással, és próbálnak alkalmazkodni a helyzethez. Riport.
A külföldi hitelezők által szorgalmazott újabb megszorító csomagot fogadott el vasárnap éjjel a görög parlament, rábólintva egyebek közt a közszféra reformjára, benne köztisztviselők ezreinek leépítésére. A törvény értelmében közintézmények tucatjait zárják be, és 15 ezer köztisztviselőt bocsátanak el vagy küldenek nyugdíjba 2014 végéig. A lépés példátlan Görögországban, ahol a köztisztviselői munka garantáltan nyugdíjas állásnak számított mostanáig.
Lezárták görögországi felülvizsgálati országlátogatásukat a nemzetközi hitelezők által alkotott trojka szakértői, és jelezték, hogy a konszolidációs pálya rendben van. Mindez arra utalhat, hogy az euróövezeti tagállamok hamarosan jóváhagyhatják az előző hitelrészletből fennmaradó 2,8 milliárd eurós összeg folyósítását.
Az euróövezet pénzügyminiszterei kedden majdnem 12 órán keresztül tárgyaltak a Görögországnak nyújtandó második pénzügyi mentőcsomag következő részletének átutalásáról, ám egyelőre nem született döntés, hogy megkapják-e a hellének az ígért 31,5 milliárd eurót. A görög miniszterelnök a tárgyalás eredményét látva kifakadt.