szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Írország vasárnap hivatalosan is kikerül a trojka, vagyis az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap felügyelete alól. Az eseményt "jelentős mérföldkőnek" nevezte az ír pénzügyminiszter, de elismerte: Írországban még legalább 2015-ig folytatják a megszorításokat.

2010-ben Írország volt az első euróövezeti tagállam, amely kénytelen volt mentőövért folyamodni az országban két évvel korábban kialakult bankválság következményeként.

A szigetország 85 milliárd eurós hitelkeretet kapott, ebből 67,5 milliárd eurót használt fel. A kedvezményes, 5,8 százalékos hitel odaítélése óta az ír állampapírok hozama az elviselhetetlenül magas 14,5 százalékról 3,5 százalék körüli szintre süllyedt. Jövőre már 1,8 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak, de az országnak tovább kell csökkentenie az államháztartási hiányt, amely idén várhatóan a hazai össztermék (GDP) 7,4 százaléka lesz.

A dublini kormány összesen 345 milliárd eurót pumpált a bankokba, miután kipukkadt az ingatlanpiaci buborék, és összeomlott a bankrendszer. Az ír államadósság emiatt rekordmagasra hágott, az idén éri el a tetőpontot a GDP 124 százalékán.

Miután sikerült meggyőznie a pénzpiacokat, az Enda Kenny vezette ír kormányra most újabb, legalább ilyen nehéz feladat vár: az ír lakosság meggyőzése – jegyezte meg a Reuters hírügynökség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!