Volt, ami meglepte a diákokat a töriérettségin
A szakértő szerint voltak meglepő kérdések a történelemérettségin, de összességében nem volt nehéz a feladatsor. Az iszlámról és a cigányságról szóló feladatok meglepték a diákokat.
A szakértő szerint voltak meglepő kérdések a történelemérettségin, de összességében nem volt nehéz a feladatsor. Az iszlámról és a cigányságról szóló feladatok meglepték a diákokat.
Nem tűnik könnyűnek a szerdai történelemérettségi, de rengeteg forrásból dolgozhatnak a diákok – állapítja meg az Eduline az első információk alapján.
Az Oktatási Hivatal adatai szerint az idei 112 ezer érettségizőből 71 645-en tesznek középszinten és 6369-en emelt szinten történelemből érettségit. Utóbbi adat szerint a történelem a legkedveltebb emelt szintű tárgy. Az Eduline ma is percről percre követi az eseményeket.
Kialakulóban vannak Magyarországon is a politikusdinasztiák, amelyekben generációról generációra száll a közéleti sikerhez szükséges tudás, ismertség, kapcsolatrendszer. A mai demokráciákban gyakori jelenség nem is olyan idegen a magyar hagyományoktól, mint elsőre gondolnánk.
A Kúria elnökhelyettese szerint a forradalom és szabadságharc közelgő évfordulója indokolttá teszi, hogy az igazságszolgáltatás és a jogtudomány történeti távlatból értékelje a forradalom leverését követő politikai megtorlást. Egyelőre több szakmai álláspont csap össze ez ügyben.
Néha elég egyetlen kép vagy gif is ahhoz, hogy illusztráljunk egy bibliai történetet, vagy egy fontos történelmi eseményt.
A hivatalos, a KISZ és az MSZMP által szervezett szocialista ünneplés 1986-ban még nem ismert alternatívát. Amikor abban az évben néhány ezer fiatal mégis az utcára vonult ünnepelni, a rendőrség brutálisan beavatkozott. Tüntetőket tartóztattak le, kutyás rendőrök oszlatták fel a tömeget, fújtak gázsprayt, gumibottal verték az embereket és megfélemlítésként a személyijüket is elvették. Kereken 30 éve zajlott le az úgynevezett "Lánchídi csata".
Egy holland cég összegyűjtötte a Wikipédián szereplő összes csatát és fegyveres konfliktust. A térkép egyrészt érdekességként is nézegethető, másrészt a történelem oktatását is segítheti.
Tőkés László 1989-i tette, bár nem az ő személyes tulajdona, szimbolikus vagyona a romániai magyarságnak és egész Romániának.
Amennyiben mégsem lesz Donáth-szobor, van más lehetőség.
Bár korábban sajtóhírek arról szóltak, hogy Törökország újjáépítené a szigetvári csonka minaretet, most azt közölték, nincs ilyen terv.
Ahhoz, hogy igazi pompájában, valóban megismerjük az ókori Rómát, időgépet kellene építenünk… Ugyanakkor a modern vizualizációs technika nagyban kisegítheti a képzeletünket, ha szeretnénk az antik Róma utcáin és emblematikus helyszínein kalandozni.
Az évszámok és történelmi személyek megjegyzése mindig is nehéz feladat volt a diákoknak, hiszen rengeteg van belőlük. Megjegyzésük sokkal könnyebb lesz ezzel a fantasztikus oldallal.
A Francia Forradalom Európa történetének meghatározó eseménye volt, mely alapjaiban rengette meg az európai gondolkodást és világrendet. A Szabadság, Egyenlőség, Testvériség zászlaja alatt zajló véres harcokról és kegyetlen terrorról számos műalkotás született az évszázadok során.
Jó lenne leszokni arról, hogy úgy véljük: a másik nem gondolhatja azt, amit gondol, ha baloldali vagy jobboldali, akkor ezt vagy azt kell gondolnia – véli Ablonczy Balázs, akinek fő kutatási területe a két világháború közötti Magyarország. Mára közhellyé vált bajaink forrásvidékét épp ebben az időszakban keresi. Erről beszélgettünk a történésszel, aki 2011 és 2015 között a párizsi Magyar Intézet igazgatója volt.
Mit jelentett nőnek lenni a századfordulón? Milyennek látjuk ezt mai szemmel, és milyennek látták ők maguk a harcukat, győzelmeiket és elbukásaikat? A dualizmus felső- és középosztálybeli asszonyainak ellentmondásos, ma azonban egyesek szemében talán még irigylésre méltónak is tűnő mindennapjait bemutató kötet, A budapesti úrinő magánélete olyan világba kalauzol el minket, ahonnan visszatérve, a mai magyar közéletet is másképpen lehet értelmezni.
A Vécsey Jenő cukrász által építtetett Bauhaus stílusú villát az államosítás után a kémkedésről hírhedt Field házaspár lakta, később Losonczi Pál lakott benne, majd Szűrös Mátyásé lett. A nagy múltú villát felújított állapotban árulják.
Ausztriában hatvan éve, 1955. október 26-án foglalták alkotmányba az ország örökös semlegességét, ezzel a második világháború befejeződése után tíz évvel az ország visszanyerte teljes szuverenitását.
Megdobban-e a szívünk, ha ezt látjuk: 1956? S a diákjainké? Úgy tűnik, a kormányé jelenleg nem.