Európa és a kereszténység védőbástyája?
Történelmi lecke kormánytagoknak és kormányhíveknek.
Bismarck, Kant, Nietzsche és a többiek ma sem hallgatnak. A menekültekről sem.
A magyar történelem egyik legsúlyosabb tragédiájáról tanácskoztak történészek, irodalomtörténészek, filológusok, antropológusok és – meglepő módon – orvos szakértők. A konferencia fő témája II. Lajos király rejtélyes halála volt. Egy dolog tűnik csupán biztosnak: a királyt nem utólag gyilkolták meg, hanem a csatában vagy közvetlenül az után veszthette életét.
A gasztronómia változásainak egyik mutatója az étlapok története. Régi menük, bezárt, újranyitott és évtizedek óta folyamatosan működő éttermek után kutakodtunk. Mennyi volt a Szondyban egy darab kenyér a Rákosi-korban? Mikor nyíltak az első fast food helyek? Mi volt a verekedésekről is hírhedt Ádám Söröző városszerte ismert specialitása?
Olyan alacsony a Tisza vízállása, hogy 12 év után ismét láthatóvá vált egy 1562-ben épült török kori fahíd, ami az ország első állandó Tisza-hídja volt.
Tavaly több mint 60 ezer diák bukott meg a magyar közoktatásban és kényszerült pótvizsgára. Van, aki szerint a szülők nemtörődömsége miatt kaszálják el a gyereket, de általános, hogy rengeteg diák alapvető tudás- és képességbeli hiányosságokkal próbálja túlélni a tanéveket. A szülők pedig, ha tehetik, magántanárt fogadnak, ami nem olcsó mulatság, mert a gyerekek felkészítése több tízezer forinttal megterhelheti a családi büdzsét.
Térképritkaságokhoz juthatunk a világ szinte minden tájáról az alábbi oldalon, sőt még mobileszközünkön is.
Hétfőtől tárlatvezetés keretében már látogatható lesz a Budai Vár pincerendszerében az a középkori zsidó fürdő, amit nyolc évvel ezelőtt tártak fel. A Budai Vár nyugati pincerendszerében található, 13.századi rituális zsidó fürdő, azaz mikve a nagyközönségtől mindeddig el volt zárva, de a földalatti tárlatvezetés ezentúl a fürdőt is útba ejti. Ott jártunk a helyszínen.
Vetsera Mária Ferenc József és Erzsébet királynő fiával, Rudolf főherceggel együtt vetett véget az életének Mayerlingben. A mindössze 17 éves lány búcsúleveléről azt hitték, megsemmisült, de most előkerült. "Mary" azt írta benne, hogy nem tudott ellenállni a szerelemnek.
Több mint egymillió percnyi, azaz közel 17 ezer órányi, történelmi eseményeket feldolgozó videókkal gazdagodott a YouTube.
Pearl Harbor bombázása, Mussolini világbéke-beszéde, II. Erzsébet sztárokkal teli esküvői partija és Chaplin nászútja is megtekinthető mostantól a legnagyobb videómegosztó oldalon, miután az AP és a British Movietone több mint 550 ezer történelmi felvételt digitalizált.
A számos márka és műalkotás ihletőjeként máig kedvelt Kleopátrának, Egyiptom utolsó fáraójának temetkezési helyét remélik megtalálni Tapoziris Magna ókori romváros alatt.
Egy amerikai iskolában máig megőrződtek az 1917-es táblarajzok és feliratok, miután akkor a régi táblákat egyszerűen leragasztották az újakkal. Az egykori színes rajzok és feliratok most végre előkerültek.
Például azok, akik történelmi hazugságokat ismételgetnek. Életveszélyesen.
Gyönyörű kastélyok és kertjeik a századforduló tájáról a századforduló legfontosabb magyar fényképészének, Klösz Györgynek fotóhagyatékából. A Fortepanon elérhető és szabad felhasználásúvá tett ezerötszáz fotóból álló gyűjtemény átfogó képet ad a millenniumi Magyarországról, melyek falinaptárak, képeskönyvek, könyvillusztrációk kihagyhatatlan fotói is egyben.
A trianonozás nem Trianonról szól. Kapóra jön, bármi másról legyen is szó, olyan, mint egy jól kijárt, kényelmes házi papucs: seperc alatt bele lehet bújni, sehol nem szorít, jó meleg, kényelmes.
Az ilyen figurákat Európában zavart hallgatással szokták üdvözölni, de Magyarország miniszterelnöke ezúttal is kivágta a rezet. Merészen, mindenféle humanista nyafogásra való tekintet nélkül megnevezte eszményképeit.
Mára kiderült, hogy az elit 25 évig rosszul sáfárkodott a szabadsággal.
A 2011-es arab tavaszig régészeti főfelügyelő, kulturális miniszterhelyettes volt, járja a világot, előadásokat tart és most is harcol az egyiptomi kincsek visszajuttatásáért. Zāhi Ḥawāss a világ egyik legismertebb egyiptológusa nemrég Magyarországon járt. Mi van szfinx alatt? Miért kellenek robotok a piramisok kutatásához? Interjú.
Mire emlékszünk az 1919-es komáromi csatából? A kommunistákra vagy a magyarokra? Kik irányították az 1848-as szlovák felkelést? Csehek vagy szlovákok? Ki hogyan ítélte meg a Tanácsköztársaság terrorját? Erről vitatkoztak fiatal történészek kedden Budapesten. Végleges választ nem kaphattunk, és nem is kaphatunk, hiszen a megítéléstörténeti jelenségek állandóan változnak, de néhány kevésbé ismert részlet így is fény derült.