Strucctojásból készült hatezer éves nyaklánc Egyiptomból
Strucctojásból készült hatezer éves nyakláncokra bukkantak egyiptomi régészek a Fajjúm-oázisban.
Strucctojásból készült hatezer éves nyakláncokra bukkantak egyiptomi régészek a Fajjúm-oázisban.
Az orosz emberek közömbösek Leninnel szemben, és 31 százalékuk úgy véli, hogy emlékét a történelem megőrzi, de az általa kijelölt útra többet nem lép senki - derül ki a VCIOM állami közvélemény-kutató intézet reprezentatív felméréséből, amelyet Lenin születésének 140. évfordulójára időzítve tettek közzé.
Amióta az ember kitette a lábát a tengerekre, kalózkodás azóta létezik - olvasható a Lemil blogon.
Török Gábor politológus blogján a legfrissebb bejegyzésében arról ír, mit nyilatkoztak egyes politikusok az első Orbán-kormányról.
E hét csütörtökön lesz pontosan ötszáztíz éve, hogy horgonyt vetett a portugál Pedro Álvares Cadral flottája a brazíliai Porto Seguróban. Ezt a napot, 1500. április 22-ét tekintik Brazília felfedezésének. Dél-Amerika legnagyobb és egyetlen portugál nyelvű állama hosszú ideig volt portugál gyarmatbirodalom egyik ékköve, ma pedig a világ nyolcadik legnagyobb gazdasági hatalma.
Sakkozó Hitlert és Lenint ábrázoló vázlatot bocsátottak árverésre Nagy-Britanniában, a ritkaság kikiáltási árát negyvenezer fontban (tizenkétmillió forintban) állapították meg.
A British Museum két páviánmúmiája segítségével próbálják megfejteni a tudósok, hogy földrajzilag hol helyezkedett el az ókori Punt, ahonnan az óegyiptomiak mesés javakat - egzotikus állatokat, illatszereket, fűszereket, elektrumot, vagyis az ókorban nagy becsben tartott, természetes arany-ezüst ötvözetet - szereztek be.
Egy New York-i árverésen 152 ezer dollárt, azaz 29,3 millió forintnyi összeget fizettek az első Holdra szállás repülési tervének egyik oldaláért, rajta Neil Armstrong híressé vált mondatával, amely így szólt: "Kis lépés egy embernek, nagy ugrás az emberiségnek".
A kritika lelkesen üdvözölte a Hirosima elleni atomtámadásról szóló legújabb könyvet, amely megrendítő portrékat rajzol a túlélőkről. Csakhogy van egy kis gond - írta a The New York Times a könyvről: több mint valószínű, hogy a szerzőt félrevezették, és a legfontosabb forrása nem is vett részt a bevetésen.
A múlt század harmincas éveit idéző pártpolitikai berendezkedés alakulhat ki Magyarországon április 11-e után. Az eredmény szükségszerű, de nem kizárólag a rossz kormányzás okán, hanem az erre következő, történelmileg s ezáltal kulturálisan meghatározott válaszok miatt is – véli cikkünk író-publicista szerzője.
Német kutatók szerelmesleveleket találtak, melyekből kiderült: "az angol beteg" Almásy László grófnak számos homoszexuális kapcsolata volt. A beduinok által "a homok atyjának" nevezett felfedező szeretői között akadt egyiptomi herceg is.
A városi lakosság táplálkozása minden korban rosszabb volt, mint a vidékié, s a vizsgált 2500 év alatt, még az ipari forradalmat megelőző évszázadokban is alig-alig javult.
A Gondolat Kiadó blogjának legfrissebb bejegyzése egy könyvet mutat be, amelynek segítségével bepillantást kaphatunk, hogy az 1950-es években a hétköznapi ember miként élt, örült, tanult, dolgozott. Mindezt egy akkor aktív rendőr tollából.
Huszonnyolc különböző országban gyártott, több mint 10 ezer darab különböző hardver, mintegy 230 tonnányi számítógép pihen egy elhagyatott szegedi szovjet laktanya épületében. Folyosónyi gépek között jártunk, és megtudtuk, hogy már a nyolcvanas években is voltak "BKV-ügyek". Dr. Muszka Dániel, matematikus volt alkalmi idegenvezetőnk, akinek a magyar számítástechnika egyik úttörőjeként, szinte minden egyes csavarról van egy sztorija. Történetek abból a korból, amikor a megabyte is csak elméletben létezett, és az első találkozás a magyar műállattal, a szegedi katicával.
Ha a húsz évvel ezelőtti rendszerváltás idején bevezetik az alapvető szerkezeti reformokat, Magyarország fel tudott volna zárkózni a fejlett nyugati társadalmak szintjére. A politikai elit azonban reformok helyett ígérgetésekbe kezdett – állítja a 85 éves Vitányi Iván, az MSZP egyik alapítója, a Demokratikus Charta egykori szóvivője e a hvg.hu-nak adott interjúban.
A briteknek volt egy erődrendszerük, amelynek tagjai hasznosnak bizonyultak, néhány még ma is áll, mégis az ismeretlenség homályába burkolózik. Ez volt a Maunsell-féle erőd - olvasható a Lemil blogon.
Két hatalmas, vörös gránitból faragott szobrot tártak fel Luxor közelében, a Nílus menti birodalom egyik leghíresebb fáraója, a 3400 évvel ezelőtt uralkodó III. Amenhotep halotti templomában - jelentette be kedden az egyiptomi kulturális minisztérium.
Az 1950-es évek elején született meg az autó, amely fordulópontot jelentett az addig kizárólag luxusautó-gyártóként számon tartott Mercedes-Benz történetében. Ez volt a Ponton Mercedes, amely a cég legelső modern középkategóriás szedánja volt - olvasható az Autótörténelem blogon.
Amióta katonai repülés létezik, nagy az igény rá, hogy a repülőgépeket az ellenség hasonló masináitól megvédjék. A haditechnika szakzsargonja parazita vadászgépnek nevezi azt a repülőt, amit a nagyobb, védelemre szoruló repülőgép hordoz - olvasható a Lemil blogon.
Rég volt már a mozikban olyan ígéretes történelmi kalandfilm, amely igyekezett hűen visszaadni egy letűnt kor emlékeit. az Agora a hanyatló Római Birodalom vallási viszályoktól terhes Alexandriáját rekonstruálja - olvasható a Kultblogon.