Parragh László: A magántulajdont is korlátozhatja az új versenytörvény, de ez nemzetbiztonsági érdek
Nem sokat kellett várni, hogy a kamara elnöke elmagyarázza, miért jó, ahogy a kormány átírná a versenytörvényt.
Nem sokat kellett várni, hogy a kamara elnöke elmagyarázza, miért jó, ahogy a kormány átírná a versenytörvényt.
Akár indokolt is lehetne egy ilyen eszköz a GVH kezében, kérdés, hogy a hazai intézményi környezet képes-e megakadályozni a szabályozás visszaélésszerű használatát. Német és EU-s minta is van, de ez önmagában nem támasztja alá a jogszabály átemelésének indokoltságát.
Egy új fogalom kerülne a versenytörvénybe: az alapvető jelentőségű vállalkozásoké. Arról, hogy melyek ezek, a GVH dönthetne, majd szigorúan fel is léphetne velük szemben a versenyhivatal.
Még vizsgálják a friss bírósági ítélet és versenyhivatali végzés nyomán kialakult jogi helyzetet, de a TASZ újabb pert fog indítani a kormányközeli médiaholding ügyében.
Elég slendriánul pakolták bele a versenytörvénybe, hogy a kormány bármikor engedélyezhet bármilyen céges összeolvadást. A Fidesz-közeli médiamonstrum, a KESMA ügyében a GVH hibázott, de ezt a bíróságnak is a „jogalkotói szándékból” kellett levezetnie, mert a konkrét paragrafusok hiányoznak.
A kartellekre 54 milliárdos büntetést mért a GVH, de azzal is százmilliárdot spóroltak nekünk, hogy időben lekapcsoltak szervezkedő, erőfölényükkel visszaélő cégeket.
Összesen 15 győri autósiskola állapodott meg az árak emeléséről, amit a GVH összesen 20 milliós büntetéssel "díjazott".
A versenytörvény módosítási tervezete szerint a versenyhatóság az eljárások gyors lezárására "speciális egyezségi eljárást" alkalmazhat, emellett változnak az iratbetekintés és az üzleti titokká minősítés szabályai is. A kormány honlapján megjelent tervezet a módosítást azzal indokolja, hogy a tisztességtelen piaci magatartást és a verseny korlátozását szabályozó törvényt utoljára 2009-ben módosította átfogóan a parlament, azóta azonban változott a gazdaság, az uniós versenyjog és a bírói gyakorlat is. Mindezeket az ígéretek szerint átvezetik most a törvényben.
A versenytörvényt módosító javaslatot készített a Magyar Távirati Iroda (MTI) vezérigazgatója. A Független Hírügynökség birtokába jutott tervezet szerint nem minősülne gazdasági fölénnyel visszaélésnek, ha az MTI ingyen adná híreit.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2010. április 27-én előzetes értesítés nélküli helyszíni szemlét tartott a Color Tours Idegenforgalmi és Szállítmányozó Kft., a Kontakt-Busz Közlekedési Tanácsadó és Szolgáltató Kft., valamint a T & J Busz Projekt Kft. székhelyén.
Megszüntette az eljárást a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az EMFESZ Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft.-vel szemben, miután megállapította, hogy a cég a Nitrogénművek Vegyipari Zrt.-vel nem erőfölényes helyzetben kötött hosszú távú földgázszállítási szerződést.