Mit tehet munkahely nélkül, csődeljárás közben?
Egy munkahely elvesztése önmagában is sok problémát okoz, de abban az esetben, ha az egykori munkavállaló bérét és végkielégítést sem kapja meg, még súlyosabb a helyzet.
Egy munkahely elvesztése önmagában is sok problémát okoz, de abban az esetben, ha az egykori munkavállaló bérét és végkielégítést sem kapja meg, még súlyosabb a helyzet.
Tóbiás József szerint a 98 százalékos különadó - két alkotmánybírósági döntés után - harmadszorra is elbukott, nem érte el meghirdetett célját, s ezt mára a Fidesz is belátta.
Varga Mihály szerint a kormányzatnak keresnie kell a törvényes megoldást arra, hogy azok a volt politikusok is visszafizessék végkielégítésüket, akik felelősek azért, ami az országgal történt az elmúlt években.
Az Ab múlt héten úgy döntött, nem szedhető be a különadó a 2005-2009 között felvett végkielégítések után. "Azt gondoljuk, hogy az Alkotmánybíróságnak ez a döntése ellentétes Magyarország érdekével, és ellentétes a magyar emberek igazságérzetével is" - jelentette ki Szijjártó Péter.
Rogán Antal délután benyújtott egy módosító javaslatot, melynek célja az, hogy az országgyűlési képviselőket, az EP-képviselőket és az alpolgármestereket érintően - hasonlóan az eredeti szabályozáshoz - a különadó-kötelezettséget ugyancsak a 2010. január 1-jén vagy azt követően megszerzett jövedelmekre határozza meg. Később azonban visszavonta a módosítót.
Januárban még csak összesen 64 millió forintnyi végkielégítés-adót fizettek be a valaha elbocsátott, felmondott, szabadságot megváltó közszolgálati alkalmazottak, de március végéig már ennek több mint a tízszerese folyt be a költségvetésbe. Csaknem 600 szervezet jelentette be a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV), hogy 98 százalékos különadó alá eső végkielégítést fizetett ki, a NAV adatai alapján összesen 667 millió forintot. Bár a kormány nagyjából 1 milliárd forintot vár az adóból, nem kizárt, hogy ennek közel százszorosával is gyarapodhat az államkassza. Számoltunk.
Ha az Országgyűlés Hivatala ezzel ellenkezően értelmezi a törvény passzusait, akkor a kormánypárt módosító indítványt nyújt be annak érdekében, hogy a képviselőkre is vonatkozzon a különadó.
Az Országgyűlés hivatala úgy értelmezi a végkielégítéseket sújtó 98 százalékos különadóról szóló törvény rendelkezéseit, hogy azok nem vonatkoznak a parlamenti képviselőkre, mert a munkaviszonyuk speciális, valójában nem foglalkoztatottak, nem állnak munkavégzésre irányuló jogviszonyban sem - írta keddi számában a Népszabadság.
Milyen jogai vannak a munkavállalónak, ha elküldik, ha felmond, illetve ha a közös megegyezést választja? Azonnal vagy gondolkodási idő után kell a közös megegyezésről szóló felmondást aláírnia? Olvasónk kérdésére az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
A kormány nagyjából 1 milliárd forintot vár a végkielégítések után fizetendő különadóból.
Milyen esetben követelheti a kismama a végkielégítést, a felmondási időt és a szabadság megváltását a munkáltatójától? Olvasói kérdésre Viszló László, az Adózóna és a hvg.hu munkajogi szakértője válaszol.
Fejenként százezer eurót követel egy finn szakszervezet azoknak a dolgozóknak, akiket a Nokia elbocsát a társaság átszervezése, illetve a takarékossági intézkedések miatt.
A Népszabadság keddi számában azt írja: az Alkotmánybíróság hatáskörének szűkítése komoly fejtörést okoz mindazoknak, akik a végkielégítéseket visszamenőleg sújtó különadót vagy a magán-nyugdíjpénztári befizetések "államosítását" támadnák, mert csak az emberi méltóság sérelmére hivatkozhatnak. A bírák is vizsgálják, hogy mit kezdjenek ezekkel a beadványokkal.
Egyelőre átvilágítják a váli önkormányzat működését, csak ennek lezárultával tudnak fizetni a volt polgármesternek.
A végkielégítések különadójáról szóló törvényt alighogy törölte az Ab, módosított formában elfogoadta a parlament. Eszerint az állami (önkormányzati) vezetőkre megmaradt a 2 milliós korlát, de a beosztott közalkalmazottakra 3,5 milliós korlát vonatkozik. Egyszerűbb a képlet, számítsa ki most, mennyit kell adóznia végkielégítése után!
Dr. Kocsis István határozottan visszautasította az LMP durva rágalmazását az ajkai timföldgyár ügyében vélt felelősségével kapcsolatban - olvasható a BKV csütörtök délutáni közleményében, melyben leszögezik, Kocsisnak semmi köze nincs Szilágyiné végkielégítéséhez. A hvg.hu birtokába került dokumentum szerint viszont tudott a végkielégítés összegéről, s a feljelentés megtételével több mint fél évet várt.
A vasutas szakszervezetek felemelik a szavukat az ellen a törvényhozói szándék ellen, hogy 98 százalékos adóval sújtsák a 2 millió forint fölötti végkielégítéseket a köztulajdonban lévő vállalatoknál - közölték a vasutas szakszervezetek közös nyilatkozatban.
A KDNP frakcióvezetője szerint ha a frakciószövetségben leszavazzák őket, azt "tudomásul veszik".
A Nemzeti Együttműködés Programja (82. oldal) kimondja: „Mindennek kiindulópontja, hogy maga az állam is törvénytisztelő legyen. A normakövetés nemcsak az állampolgároktól elvárt kötelesség, hanem a hatalomgyakorlókkal szemben is alapvető követelmény. A jogállami keretek között elfogadhatatlan, hogy parlamenti többsége birtokában a kormány alkotmánysértő törvények sorával bizonytalanítsa el állampolgárait, sodorja veszélybe a jogbiztonság alapelvét.” Mindezt a legnagyobb egyetértéssel olvastam, kedves János, talán jó lenne az idézetet kifüggeszteni a közintézményekben – írja viszonválaszában Elek István.
A végkielégítések különadójának módosításával együtt beterjesztett törvényjavaslat értelmében nemcsak a kétmillió feletti végkielégítéseket adóztatnák jövő januártól. A közszférában dolgozók éves jövedelmének akár 99 százalékára is kivethetnének adót.