Megcsinálták az új akkumulátort: nem kell hozzá más, csak víz, beton és korom
Betonból készítettek akkumulátort a Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói, találmányukkal ki lehetne váltani a ház energiaellátásának egy részét.
Betonból készítettek akkumulátort a Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói, találmányukkal ki lehetne váltani a ház energiaellátásának egy részét.
A holland Kitepower nevű céget a Defti Műszaki Egyetem mérnökei alapították, hogy piacképessé tegyék az általuk kifejlesztett energiatermelési technológiát.
Norvégia dél-nyugati részén nagyjából 70 milliárd tonna foszfátkőzet pihen a mélyben. A világnak évente körülbelül 50 millió tonna foszforra van szüksége.
Mintegy 30,5 méter magasságba emelkedhet majd Houston városában az a napóra, amelynek több funkciója is lesz.
Azeri és grúz zöldenergia kerülhet román-magyar közvetítéssel az EU-ba, és a Fekete-tenger alatti távvezeték tervezésében is együttműködne a négy ország.
Eredetileg páramérő eszközt akartak építeni az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói, ám az egyik diák elfelejtette bedugni a készüléket a konnektorba. Az viszont ennek ellenére is működött.
Az idei év első öt hónapjában több áramot termelt a szél- és a napenergia az Egyesült Államokban, mint amennyit a szénből állítottak elő. Ilyesmire még soha nem volt példa.
Kína 2022 júliusában kezdte el megépíteni a Kela erőművet, amely a minap elért teljes kapacitásával üzemeltetve évente 2 milliárd kWh elektromos áramot termelhet.
A Caltech mérnökei egy olyan rendszert fejlesztettek ki, ami új fejezetet nyithat a zöldenergiában. A jövőben olyan területekre is lehetne energiát juttatni, ahová jelenleg nem, vagy csak nagyon nehezen lehetséges.
Japán már 2025-ben elkezdene elektromos áramot sugározni a Földre. Az energiát az űrben telepített napelemekkel termelnék meg.
Freiburgban adták át azt a 300 méteres kerékpárútszakaszt, ami fölé napelemes tetőt szereltek. Dél-Koreában is van egy hasonló, de az 9 kilométer hosszú.
Szombattól már nem adnak áramot az ország villamos hálózatába.
Az Egyesült Államokban egyre kevésbé látnak perspektívát a szénerőművek üzemeltetésében, ezzel párhuzamosan előretör a zöld energia. 2022-ben már több áramot termeltek megújuló energiaforrásból, mint szénből. A trend az előrejelzések szerint 2023-ban is folytatódni fog.
A kínai energetikai vállalat, a China Energy 2011-ben kezdte el építeni a maertangi erőművet, most készültek el vele. Teljes kapacitással 2024 márciusában kezdhet el üzemelni. Ha bekapcsolják, 7,3 milliárd kWh elektromos áramot termelhet.
A Sun-Ways nevű startup cég könnyen telepíthető és felszedhető napelemeket fejlesztett, hogy azok a sínek között termeljenek áramot. Amikor épp nem jár arra vonat, márpedig ilyen gyakran van. Kitalálói szerint az innovációt a világot behálózó vasúti pálya felét lehetne erre használni.
A napenergia alapú áramtermelésben Kalifornia vezet, míg szélenergiában Texas.
Az Olasz Technológiai Intézet mérnökei egy olyan mesterséges levelet készítettek, aminek elektródáit a növény szárába kell beágyazni. Ha a szél vagy az eső mozgatja a szerkezetet, a keletkező áramot visszanyeri a növényből, majd a fogyasztónak továbbítja azt.
A SynRobo nevű eszköz képes metszeni, gyomlálni, és szükség esetén vetni és aratni is a mezőgazdasági területek fölé telepített napelemek alatt.
Bár a kalcium-titanát oxidásványok, ismertebb nevükön a perovszkitok egyre kedveltebb alapanyagai a napelemeknek, még közel sem olyan jó hatásfokúak, mint a jóval drágább szilícium. Amerikai kutatóknak nemrégiben sikerült a sokszorosára növelni a perovszkit egy bizonyos típusának a hatékonyságát.
Két éve működik a Portugália partjaitól mintegy 20 km-re telepített, mélytengeri úszó szélfarm. A WindFloat Atlantic mérnökei szerint a teljesítménye minden várakozást felülmúlt.