Megcsinálták: sikerült az űrben termelt áramot lesugározni a Földre
A Caltech mérnökei egy olyan rendszert fejlesztettek ki, ami új fejezetet nyithat a zöldenergiában. A jövőben olyan területekre is lehetne energiát juttatni, ahová jelenleg nem, vagy csak nagyon nehezen lehetséges.
hvg.hu
Az utóbbi időben egyre többet lehetett hallani arról az elképzelésről, hogy a jövőben a világűrbe telepített napelemekkel megtermelt elektromos áramot sugároznák le a Földre. Az elképzelés elméletben duplán hatékony: nemcsak azért, mert így környezetszennyezés nélkül előállított energiához lehetne hozzájutni, hanem azért is, mert a világűrbe telepített napelemek a nap 24 órájában üzemelhetnének.
A kaliforniai kutatók most bejelentették: a világon először sikerült megvalósítaniuk ezt az elképzelést, vagyis továbbították a panelek által megtermelt energiát a Földre.
Ehhez a mikrohullámú átviteli rendszert (MAPLE) használták, ami az egyetem pasadénai épületének tetején elhelyezett vevőegységnek küldte az energiát. Ali Hajimiri, a projekt társigazgatója szerint a technológiát korábban már letesztelték a Földön, most azonban egyértelművé vált, hogy a világűrben is működik – írta meg a Gizmodo.
Az SSPD-1 nevű szerkezet – amelynek fedélzetén ott a MAPLE – két napelemmel rendelkezik. Hajimiri szerint az, hogy a teszt sikeres volt az jelenti, hogy a jövőben olyan területekre is lehetséges lesz energiát küldeni, ahol háború zajlik, vagy természeti katasztrófa sújtotta a területet.
Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.