Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Japán már 2025-ben elkezdene elektromos áramot sugározni a Földre. Az energiát az űrben telepített napelemekkel termelnék meg.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió után Japán is úgy döntött, hogy megpróbál napenergiával áramot előállítani a világűrben. Ez önmagában persze még nem nagy kunszt, a dolog attól igazán izgalmas, hogy ezt az energiát megpróbálják majd a Földre lesugározni.
A Nikkei jelentése szerint a japán űrügynökség, a JAXA már évtizedek óta dolgozik azon, hogy ez a projekt megvalósulhasson. 2015-ben komoly áttörést értek el, amikor sikerült 50 méter távolságra annyi energiát (1,8 kW-ot) továbbítani vezeték nélkül, ami egy vízforraló működéséhez elegendő.
Az űrbéli projektet JAXA a magánszektor bevonásával valósítaná meg, és már 2025-re felállítaná a rendszert, ami energiát sugároz a Földre. Naoki Shinohara, a Kiotói Egyetem tudósa – a projekt vezetője – 2009 óta foglalkozik a technológiával. A szakember most egy sor kisméretű műholdat szeretne pályára állítani, amik megpróbálják az összegyűjtött napenergiát a több száz kilométerre lévő földi vevőállomásokra sugározni.
Telepítik az első napelemfarmot az űrbe, a Földre sugározza az elektromos áramot
A tervek szerint decemberben indulhat útnak az első olyan napelemfarm prototípusa, ami az űrben gyűjti össze a napenergiát, hogy aztán azt a Földön lehessen hasznosítani.
A projekt azért is izgalmas, mert az űrben a nap 24 órájában, a hét minden napján dolgoznának a napelemek, nem lenne éjszaka, amikor nincs napfény és nincs miből áramot termelni. Ráadásul mindezt valószínűleg hatékonyabban is tudnák megtenni, mint a földi egységek.
Bármennyire is közel a terv megvalósítása, kérdés, mikorra lehet majd azt felskálázni. Jelenleg 1 GW – vagyis egy atomreaktor – teljesítmény eléréséhez 7 milliárd dollárra, vagyis nagyjából 2430 milliárd forintra lenne szükség.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.