szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kína 2022 júliusában kezdte el megépíteni a Kela erőművet, amely a minap elért teljes kapacitásával üzemeltetve évente 2 milliárd kWh elektromos áramot termelhet.

Elkészítette Kína a világ legnagyobb olyan erőművét, amely egyszerre használja a napenergiát és a vízenergiát az elektromos áram előállítására. A Kela nevű projekt terveit még 2016-ban készítették el, az építése 2022 júliusában kezdődött.

A létesítmény évente 600 ezer tonna szén elégetését tudja megspórolni, így 1,6 millió tonnával kevesebb szén-dioxid kerül a levegőbe.

A kínai Global Times azt írja, az erőmű a tibeti Garze tartományban, a Jalung folyó völgyében található. A beszámolók szerint a rendszer 3 000 000 kW kapacitással bír. Az erőmű képes arra, hogy 15 ezer olyan elektromos autót, aminek 550 km-es a hatótávolsága, 60 perc alatt feltöltsön. Emellett az évente megtermelt 2 milliárd kWh elegendő lehet 700 ezer háztartás energiaellátásához.

Jang Zsi-fej, a PowerChina Chengdu vállalat vezetője szerint azzal, hogy az erőmű egyszerre használja a nap- és a vízenergiát, lehetővé teszi, hogy az áramellátás egyenletes és folyamatos legyen. Normál esetben a napelemek termelik az áramot, ám ha ehhez nem megfelelőek a körülmények, a víztározóban lévő víz lezúdul a völgybe, így az a generátorokat meghajtva dolgozik. Ha ismét kisüt a nap, a napelemekkel újra beindul az energiatermelés, amelynek egy részét arra fordítja a rendszer, hogy a völgyben lévő vizet visszaszivattyúzza a magasan fekvő tározóba.

A rendszer kiépítéséhez 527 ezer alapot készítettek el, és 50 ezer tonna acélt használtak, hogy a napelemeket telepíteni lehessen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!