Lett egy új holdja a Földnek
Bolygónk gravitációja nemrég magához "húzott" egy kisebb égitestet, ami ezután keringeni kezdett körülötte. Nem marad sokáig.
Bolygónk gravitációja nemrég magához "húzott" egy kisebb égitestet, ami ezután keringeni kezdett körülötte. Nem marad sokáig.
A Naprendszerről készült legtöbb képen csak a Nap és a körülötte keringő bolygók láthatók, pedig bőven van még égitest, amit ábrázolni lehet. Egy kutató most megtette, mutatjuk az eredményt.
Megjött az első, igazán tiszta kép a tőlünk a 6,5 milliárd kilométerre keringő Ultima Thule kisbolygóról.
Felbocsátása után öt hónappal máris két új bolygóra bukkant a TESS nevű exobolygóvadász.
Ki gondolta volna, hogy az üstökös tényleg egy repülő kődarab? Erről nyilvánvaló bizonyítékot szolgáltatott a Rosetta űrszonda, amely 330 kilométerre közelített meg egy üstököst. Az Európai Űrügynökség (ESA) által pénteken közreadott kép az űrszonda Osiris keskeny látószögű kamerájával készült. A 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstököst egy órával az előtt fotózták le, hogy elérte 6,5 éves pályájának a Naphoz legközelebb eső pontját. Az égitest másodpercenként mintegy háromszáz kilogramm vízpárát és ezer kilogramm port lövell ki.
A Földhöz eddigi legjobban hasonlító égitesteket fedeztek fel Naprendszerünkön kívül amerikai csillagászok.
Gigantikus napfoltot figyeltek meg a NASA csillagászai. A Jupiter méretű napfolt négy nap alatt négy hatalmas, valamint sok kisebb napkitörést bocsátott ki.
Szabad szemmel is látható lehet az ISON-üstökös november 28-án, amikor a legközelebb ér Naphoz, ha túléli a találkozást - állapították meg német és amerikai csillagászok.