Nem kellett sok az emlősöknek, gyorsan megjelentek a Földön a dinoszauruszok kihalása után
Ősi emlősmaradványok elemzése arra utal, hogy a dinoszauruszok 66 millió évvel ezelőtti kihalása után gyorsan kifejlődtek új emlősfajok.
Ősi emlősmaradványok elemzése arra utal, hogy a dinoszauruszok 66 millió évvel ezelőtti kihalása után gyorsan kifejlődtek új emlősfajok.
Még a mai Csehország területén is éltek ősi tengeri krokodilok – derült ki a Bécsi Természettudományi Múzeumban (NHM) már több mint száz éve őrzött leletek új vizsgálatából és rendszertani besorolásából.
Nagy valószínűséggel az eddig vélttel ellentétben a tirannoszauruszok nem magányos ragadozók voltak, hanem a farkasokhoz hasonlóan csapatban vadászhattak egy új kutatás szerint.
A BBC szerint is megéri a pénzt az az új alkalmazás, amellyel az őslényeket és környezetüket költöztethetjük nappalinkba.
Az Egyesült Királyságban felfedezett lábnyom szinte érintetlenül maradt meg. Egy dinóé volt.
Két dinoszaurusz összefonódott csontvázát őrző ősmaradvánnyal gyarapodott az Észak-Karolinai Természettudományi Múzeum gyűjteménye.
Meglepő részletekkel szolgált egy Argentínában talált fosszilis dinoszauruszembrió koponyájának vizsgálata: a titanoszauruszok közé tartozó őslény vonásairól képet alkothattak a tudósok.
Forró vidéken jártak a dinoszauruszok a korai jura korban, 183 millió évvel ezelőtt a dél-afrikai Karoo félsivatagos régióban fennmaradt megkövesedett lábnyomaik tanúsága szerint.
Már százmillió éve a dinoszauruszok is szenvedtek tetvekhez hasonló élősködőktől; paleontológusok fedezték fel az őshüllők tollaiban megtapadt, fosszilizálódott parazitákat.
Először találtak bőrlenyomatot is tartalmazó megkövesedett lábnyomokat a legkisebb ismert dinoszaurusztól, a Minisauripustól kínai és dél-koreai paleontológusok.
Dinoszauruszlábnyomoktól reméli turizmusa fellendülését egy ausztrál kisváros, Winton.
Legkevesebb hét különböző fajtól származó 85 dinoszaurusz-lábnyomra bukkantak a kutatók a délkelet-angliai Kelet-Sussex megyében, ez a legváltozatosabb és legrészletgazdagabb ilyen típusú leletegyüttes a kréta időszakból, amelyet eddig Nagy-Britanniában találtak.
5000 ősállat rejtőzhet 20 méter mélyen valahol Jünjang megyében. Ráadásul olyan időszakból származnak a leletek, amelyből alig vannak ilyenek.
A becsült ár több mint kétszereséért kelt el egy londoni árverésen egy mára kihalt állat, egy elefántmadár óriási, részben fosszilis tojása.
Keskenyorrú, más néven óvilági majmok 12,5 millió éves fosszíliáira bukkantak amerikai paleoprimatológusok Kenya nyugati részén. A fogmaradványok - egy zápfog és egy kiszápfog - 3 millió évvel idősebbek, mint a korábban talált, keskenyorrú majmoktól származó fosszíliák.
A hetven centiméteres szárnyfesztávolságú óriásrovaroknak a madarak megjelenésével áldozott le a napjuk - bizonyították be a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem kutatói, kiknek tanulmánya az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratának, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) online kiadásában jelent meg.
Az őskori primitív állatok némelyike a sötétben is kitűnően látott, erről tanúskodik az az 515 millió éves fosszília, amelyet a dél-ausztrál Kangaroo-szigeten fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport.
Milyen közös őse lehetett a Földet benépesítő számtalan madárfajnak? Hogyan festett a protomadár? Madarat tolláról. És a madárőst meg mijéről?
Egy sajátos kinézetű, eddig homályos besorolású ősállatról kanadai kutatók most kiderítették, hogy a mai polipok őse volt.