#belpolitika





A honvédségi vezetők elbocsátása egy üzenet: senki sincs biztonságban
 

A honvédségi vezetők elbocsátása egy üzenet: senki sincs biztonságban

Mindenki, így még az elbocsátott katonák is csak találgatják, mi áll a honvédségnél zajló “tisztogatás” hátterében. Politikai okok? NATO-talanítás? Kapkodás? Vagy mindezek valamiféle egyvelege. Vannak, akik szerint most olyan folyamat megy végbe a hadsereg felső vezetésében, amilyen több évvel ezelőtt a külügyminisztérium berkein belül már végbement.

Dezső András Dezső András

Árgus szemmel figyelik külföldről, mit kavarnak Orbánék a titkosszolgálatokkal
 

Árgus szemmel figyelik külföldről, mit kavarnak Orbánék a titkosszolgálatokkal

Nagyon rossz a hírük a magyar titkosszolgálatoknak a szövetséges partnerszolgálatok körében – állítja a hírszerzési témákra specializálódott Intelligence Online, amely szerint nyugaton egyedül a katonai titkosszolgálatunkra tekintenek úgy, mint a „professzionalizmus bástyájára”, de azt a szervezetet is veszélyezteti, hogy Rogán Antal a védelmi területen is pozíciókhoz jutott. A katonai titkosszolgálatra a honvédségen belüli elbocsátások lehetnek hatással, de kérdés, hogy azoknak valójában mi a célja. Az mindenesetre figyelemre méltó, hogy a hírszerzési szaksajtóban az elmúlt időben többször írtak már a magyarokról, nem túl jó kontextusban.

Dezső András Dezső András



 

"Szerény a természetem, soha nem kérkedtem azzal, mi mindent tettem" – Mécs Imre 1996-ban a HVG-nek

1956-os tevékenysége miatt halálra ítélték, egy év után életfogytiglanra változott a büntetése, az 1963-as amnesztiával szabadult. Sikeres mérnök lett, amíg ki nem rúgták, amiért forradalomnak nevezte '56-ot. Aktív tagja lett a demokratikus ellenzéknek, kezdeményezője annak, hogy 1985-ben ellenzékiek is induljanak az országgyűlési választáson. A Közép-európai Egyetem és a bős-nagymarosi népszavazás ötletadója, jelentős szerepet vitt az SZDSZ elődjének számító Szabad Kezdeményezések Hálózata megalakításában, a rendszerváltás után az SZDSZ, másfél évtized múlva pedig az MSZP országgyűlési képviselője lett. A most elhunyt politikussal a HVG 1996-ban készített portréinterjút, ezt közöljük most újra.

Lindner András, Horváth Zoltán Lindner András, Horváth Zoltán


A kormány felhúzott guillotine-ja nem csak a tanárokra vár
 

A kormány felhúzott guillotine-ja nem csak a tanárokra vár

Az orbáni látszatdemokrácia lényege, hogy minden törvényes keretek között működik. Az már egy másik kérdés, hogy kétharmaddal és zsebre tett államfőkkel bárminek lehet törvényi kerete – az elnyomásnak is. A pedagógusvegzálás apropóján megnéztük, hogyan alakít ki függőségi és félelmi viszonyt a kormány azokban a szakmákban és csoportokban, ahol a szabadságot veszélyesnek érzi.

Nagy Iván László Nagy Iván László

„Orbán Viktor nem számít sokat ebben a pillanatban
 

„Orbán Viktor nem számít sokat ebben a pillanatban" – TGM utolsó HVG-nek adott interjúja

Felbomlott a háború utáni hatalmi egyensúly és az osztálykompromisszum, káosz és tragédia jött helyette. A közjót az egyénektől, a kis közösségektől, és nem az államtól kell várni – mondta Tamás Gáspár Miklós néhány hete, a HVG-nek adott utolsó interjújában. Azt mondta, Magyarországon kitört a téboly és Orbánnak nincs hatalma. Az interjú újraközlésével emlékezünk a most elhunyt filozófusra.





Létrehozott egy jogi torzszülöttet a kormány, a pénz pedig elvész a ködben – és Brüsszelnek ez nagyon nem tetszik
 

Létrehozott egy jogi torzszülöttet a kormány, a pénz pedig elvész a ködben – és Brüsszelnek ez nagyon nem tetszik

Furcsa játszma zajlik az alapítványi fenntartású egyetemek kuratóriumaiban ülő politikai kinevezettek miatt, és a csütörtöki kormányinfó alapján nem enged a kormány. Az uniós források felfüggesztése az úgynevezett Horizont programokat, a legnívósabb uniós kutatói pályázatokat is érinti. Ebben az esetben a tét tehát nem csak a pénz, hanem a presztízs is, valamint hogy újabb koponyák hagyhatják el az országot.

Windisch Judit Windisch Judit



A NER ördögi köre: így marad stabil a kormány a válság és az elégedetlenség ellenére
 

A NER ördögi köre: így marad stabil a kormány a válság és az elégedetlenség ellenére

Míg a fülkeforradalom utáni nyolc év a konjunktúra időszaka volt, 2018, és pláne 2020 óta megjelent a válság a kormány szótárában is – hiába azonban a kríziskirályként elkönyvelt miniszterelnök, az Orbán-rezsim fél évtizede hibát hibára halmoz, uniós ügyektől a háborúig, koronavírustól az inflációig. De miért nincs semminek következménye, amikor a rendszer mindenkinek megnehezíti az életét, a bajba jutott csoportok pedig utcára is mennek a sérelmeikkel? Folyamatábrán mutatjuk a NER „kríziskörét” és elmagyarázzuk, miért követ minden válságot újabb válság, a kormány mégsem bukik meg.

Nagy Iván László Nagy Iván László

Érméktől a Porschékig - nagy gyűjtők a politikusaink
 

Érméktől a Porschékig - nagy gyűjtők a politikusaink

Modellvasutazik, zenél, hagyományokat őriz, akváriumot takarít és mindenfélét gyűjt számos politikus, amikor épp „civilben” van. V. Németh Zsolt államtitkár pedig azt sem zárja ki, hogy részben a hobbija miatt találta meg a miniszterelnök egy újabb feladattal.

Tarnay Kristóf Ábel Tarnay Kristóf Ábel