#belpolitika


Tusványosi kérdőjelek: Náci beszéd-e Orbáné? Mire gyúrunk 2030-ig?
 

Tusványosi kérdőjelek: Náci beszéd-e Orbáné? Mire gyúrunk 2030-ig?

A „kevert fajú” Európa elleni fellépés volt a legerősebb kifejezés az idei, amúgy meglepően unalmas és demotiváló tusnádfürdői Orbán-beszédből. Lett is visszhangja, pedig a most “náci beszédnek” minősített gondolatok sem újak a miniszterelnöktől, időről-időre előveszi és leporolja azokat, igaz, ennyire egyértelműen még nem fogalmazott. A beszéd újdonsága volt viszont, hogy Orbán szerint 2030-ra már nem utolérni akarjuk az addigra amúgy is válságba kerülő Nyugatot, hanem inkább arra „gyúrunk”, hogy „bevasaljuk”, amivel a világ tartozik nekünk – akármi is az.




Orbán a hazudozás mestere, mégis rendhagyó, ahogy most veri át az országot
 

Orbán a hazudozás mestere, mégis rendhagyó, ahogy most veri át az országot

Nagyon fontos különbséget tenni az elmúlt 12 év és az elmúlt 12 hét hazugságai között: Orbán Viktor a post-truth, azaz az igazságon túli, a félrevezetést normává emelő politika globális arca, de a rezsicsökkentés-csökkentéssel és az új katatörvénnyel úgy felültette az egész országot, amiért kormányokat szokott dönteni a nép. Kérdés, felismerik-e az emberek az ígéret megszegését, ha megjön a rezsicsekk.

Nagy Iván László Nagy Iván László

Orbánék mintha maguk is elhitték volna, hogy nem kell emelni a rezsit
 

Orbánék mintha maguk is elhitték volna, hogy nem kell emelni a rezsit

Azért ijesztgethette először horrorárakkal a kormány a közvéleményt, hogy le tudja velük nyeletni a rezsicsökkentés végét, hiszen egy bizonyos fogyasztás után így is sokkal többet kell fizetni az eddigieknél, így tehát a Fidesz nem tudta teljesíteni, amit a választási kampányban ígért. Pedig már javában dúlt a háború, amikor a Fidesz “szakértői” még azzal büszkélkedtek, hogy a rezsiárak még ilyen körülmények között is megvédhetők. A megszorítások ellenzéséből már a kilencvenes években politikai tőkét kovácsoló Fidesz ezzel egy olyan politikai termékét nyírja ki, amely elég időt adott neki arra, hogy a NER rendszerét bebetonozza.

Dezső András Dezső András




Somogyi Zoltán: Orbánhoz kötött illúziók foszlottak szét hirtelen
 

Somogyi Zoltán: Orbánhoz kötött illúziók foszlottak szét hirtelen

Több ezren bénították meg Budapestet az elmúlt napokban a kata szigorítása ellen tiltakozva, közben a kormány energia-veszélyhelyzetet hirdetett és korlátozta a rezsicsökkentést is. Ez mind fájni fog, és kérdés, hogy jön ki ebből Orbán Viktor és kormánya politikailag. Somogyi Zoltán szociológus, a Political Capital társalapítója azt mondta, Orbánék arra építették fel a kormányzati politikát, hogy mindenkinek mindig kicsit jobb legyen. Ez most szertefoszlott, azzal a képpel együtt, hogy Orbán biztosan tud kormányozni. Interjú.

Windisch Judit Windisch Judit







Gyöngyösi Márton:
 

Gyöngyösi Márton: "Nem szeretnék a Jobbik Retkes Attilája lenni"

A Jobbik új elnöke pártját keresztény, jobbközép, nemzeti-konzervatív alakulatként képzeli el, de nem ideológiát, hanem gyakorlati megoldásokat akar kínálni a szavazóknak, erről a hvg360-nak adott interjúban beszélt. Elődjével, Jakab Péterrel – aki jelenleg frakcióvezető – már beszélt arról, miként működhetnek együtt úgy, hogy a Jobbik elkerülje az SZDSZ-esedés rémét. Azt mondja, nincs visszatérés a radikalizmushoz, nem sírja vissza azokat a jobbikosokat, akik most a Mi Hazánkkal vannak. Szerinte a parlament még mindig jogállami keret, ahol van értelme a politizálásnak. Elismeri, hogy 2014-ben, a Krím elcsatolását tévesen ítélték meg: "vakok voltunk, és arányt tévesztettünk". Szörnyű, súlyos és szégyellni való dologként értékeli, amikor évekkel ezelőtt a zsidók listázását sürgette, de azt mondja, azóta bizonyította, hogy nem antiszemita.