Nehezen tud mostanában elaludni esténként? Próbáljon erre az egy dologra figyelni
Az amerikai kutatók szerint télen később tudunk csak elaludni, mint más évszakokban. Ennek okaként a napfény hiányát jelölték meg.
Az amerikai kutatók szerint télen később tudunk csak elaludni, mint más évszakokban. Ennek okaként a napfény hiányát jelölték meg.
Japán jelenleg a világ ötödik legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója, 2050-re viszont karbonsemlegesek lennének. Az ország fővárosában 2025-től már csak napelemekkel szerelt lakóházakat lehet építeni.
Tüdőt operált a Pécsi Tudományegyetem robotja, melynek kezelője nem is a beteg mellett, hanem távolabbról, egy irányítóegység mellől végezte a beavatkozást.
A Juno űrszonda 80 ezer kilométerről fotózta le a Jupiter Io nevű holdját, jövőre pedig ennél is közelebb merészkedik majd a szerkezet.
A tudósok elemzése szerint a Dimorphos aszteroidából szeptemberben kirobbant törmelék mennyiségével 6–7 vasúti teherkocsit lehetne megtölteni.
Régészek egy olyan kőtáblát találtak az ősi Mezopotámia területén, melyen egy péniszét fogó férfit leopárdok vesznek körbe.
Egy online kitölthető felméréssel járulhatnak hozzá a kutyatulajdonosok a Dirofilaria immitis féregfaj okozta betegség magyarországi feltérképezéséhez.
Egy egyházi személy és egy névtelen fiatal férfi személy maradványait rejtette a Notre-Dame alatt talált két koporsó.
Az amerikai kutatók több mint 11 millió ember betegadatait vizsgálták meg, és arra jutottak: akik nem vették fel a koronavírus elleni védőoltást, pont annyira veszélyeztető tényezők a közutakon, mint az alvási apnoéban szenvedők.
A globális felmelegedés következtében már télen is szaporodik Dél-Európában a veszélyes betegségeket terjesztő ázsiai tigrisszúnyog.
Egy friss felfedezés szerint a jelenkori fajok – garnélarákok, rovarok, pókok – ősei uralhatták a tengereket 470 millió éve. Ezek némelyike ráadásul a kétméteres hosszt is elérhette.
A német Merck és az amerikai Moderna közösen fejleszti a bőrrák elleni, mRNS-alapú védőoltását, amely a kipróbálás eredményei alapján működőképesnek tűnik.
Több műholdkép és egy drónfelvétel is tanúskodik arról, hogy már folyamatban vannak az egyelőre csak a The Line (A vonal) néven futó nagyváros kivitelezési munkálatai. Munkagépek százai láthatók, és rengeteg kitermelt föld, valamint a település nyomvonala. Ha elkészül, 9 millió embernek adhat otthont.
Korábban több teleszkóppal is figyelték már a SMACS J0723.3-7327 jelű vörös spirálgalaxis-halmazt, de a James Webb űrtávcső hozta a legnagyobb eredményt: így már részleteiben is látni lehet.
Az eddigi klinikai tesztek azt mutatják, legalább 73 százalékos hatékonysággal lehet alkalmazni egy új rákterápiát a csontvelőrákban szenvedő betegeknél.
A körülbelül 80 ezer évvel ezelőtt élt vombatfaj közeli rokona a mai példányoknak, a különbség a méretben és a fejük formájában keresendő.
Kétszázhúsz éve, 1802. december 15-én született Bolyai János, az abszolút geometria – kortársai által meg nem értett – felfedezője.
Százhetven éve, 1852. december 15-én született Antoine Henri Becquerel Nobel-díjas francia fizikus, a radioaktivitás jelenségének felfedezője. A jelenség nevét azonban nem ő, hanem Marie Curie adta.
Százkilencven éve, 1832. december 15-én született Alexandre Gustave Eiffel francia mérnök, a vasszerkezetek építésének mestere, az aerodinamika egyik első kutatója, az 1889-es párizsi világkiállításra készült, Párizs jelképévé vált Eiffel-torony megépítője.
Életének 56. évében elhunyt Farsang Andrea szegedi geográfusprofesszor, a hazai természetföldrajz egyik vezető, nemzetközileg is elismert képviselője – tudatta a Magyar Tudományos Akadémia.