szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók egyelőre egereken tesztelték azt az újfajta vakcinát, ami segíthet leküzdeni a legagresszívebb agytumort, a glioblastomát.

Több millió olyan agydaganattól szenvedő beteg van világszerte, akiknek nap mint nap éles, szúró fájdalommal járó fejfájással kell megküzdeniük. A szakemberek régóta dolgoznak már azon, hogy számukra egy olyan gyógyszert vagy vakcinát fejlesszenek, ami megszabadíthatja őket a szenvedéstől, és segít helyreállítani az egészségüket. Könnyen lehet, hogy ez a fajta segítség már közel van a számukra.

A Science Translational Medicine című tudományos lapban megjelent publikációban az amerikai Harvard Egyetem tudósai azt írják, hogy sikerült kifejleszteniük egy kettős hatású, az agydaganat ellen harcoló vakcinát. A csapat egyelőre egereken tesztelte le a szert, ám ott sikert értek el, ráadásul a legagresszívebb agytumorral, a glioblastomával szemben.

Rájöttek a tudósok, hogyan nyerhetnek időt a legagresszívebb agydaganattal szemben

Az amerikai Duke Egyetem tudósai laboratóriumi patkányokon végzett kísérlete azt mutatja, 20-25 Celsius-fok közé hűtve a glioblastoma multiforme agydaganat sejtnövekedése leáll.

A fejlesztés különlegessége, hogy eltér az eddig bevett irányzatoktól. A tudósok az elölt tumorsejtek helyett élő, ám génszerkesztésen átesett tumorsejteket használnak. A megoldásuk lényege, hogy ezeknek a tumorsejteket elpusztító, illetve az immunrendszert aktiváló hatásuk van, vagyis gyakorlatilag a rákos sejtekkel ölik meg a tumorsejteket.

A tudósok az egerekben kialakult daganatot eltávolították, majd a helyére a génszerkesztett tumorsejteket ültették be. Azt találták, hogy a módszer nemcsak a megmaradt rákos sejteket pusztította el, de azt is megakadályozta, hogy az áttétet adjon a szervezet más részeibe.

Kifejlesztettek egy sebészkést, ami pár pillanat alatt képes „kiszagolni" a rákot

Az iKnife nevű sebészkés korábban már több daganattípusnál bizonyított, és most a méhrákos sejtek azonosításában is jeleskedett.

Ahogy az Interesting Engineering is megjegyzi, bár az eredmények biztatóak, egyelőre nem áll úgy a dolog, hogy embereken is ki lehetne próbálni a vakcinát. A szakemberek először szeretnék pontosan feltérképezni a tumor mikrokörnyezetét, hogy aztán nagyobb biztonsággal lehessen használni a szert.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!