szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kutatók szerint a jövőben akár okostelefonokon végezhető tesztek is rávilágíthatnak arra, hogy mikor vagyunk kitéve egy súlyosabb betegség kockázatának. Kísérletben figyelték meg, hogy összekapcsolódik az immunrendszer rossz állapota és a gyengébb kognitív képességek.

A kognitív teljesítményünk megjósolhatja, hogy az immunrendszerünk mennyire van felkészülve egy jövőbeni vírusfertőzéssel szembeni küzdelemre – állapították meg a Michigani Egyetem kutatói egy, a Scientific Reports folyóiratban publikált tanulmányukban.

Kiderült ugyanis, hogy a gyenge immunrendszer kéz a kézben jár a kognitív képességekben bekövetkező, időszakos ingadozással.

A 8 napos vizsgálat első napjaiban 18 résztvevő vizsgálta a figyelmét, reakcióidejét, továbbá azt, hogy milyen gyorsan tud számok és szimbólumok között váltani. Mindezt napi háromszor tették meg. Ezt követően, a negyedik napon a résztvevőket – szándékosan – rhinovírusnak, azaz HRV-nek tették ki, mely a megfázásért felelős általában.

Ezután orrból származó mintákkal megfigyelték, hogy a vírusos sejtek milyen mértékben vannak jelen, és milyen mennyiségben ürülnek. Egyúttal azt is kérték az önkéntesektől, hogy értékeljenek nyolc tünetet – a hidegrázást, a köhögést, a fejfájást, az orrdugulást, az orrfolyást, a tüsszögést, a torokfájást és a fáradtságot.

Kiderült: akik a legtöbb vírust terjesztették, és a legrosszabb tüneteik voltak, a betegségük előtti napokban ellentmondó kognitív pontszámokat mutattak.

Mint azt a Science Alert összefoglalta, az eredmények arra engednek következtetni, hogy egy teszt nem elég az immunrendszer állapotának felméréséhez – a kognitív teljesítmény több napos trendje ugyanakkor lehet jelzésértékű.

Mint a tanulmány szerzői kiemelték, elég valószínűtlen, hogy az emberek életük végéig naponta háromszor kognitív tesztet végezzenek. A mostani, kis tanulmány pedig csak egy lehetséges kapcsolatot feltételez a kognitív funkciók és az egészséges immunrendszer között – szükség van még nagyobb vizsgálatokra is.

A kutatók azonban remélik, egyszer az ilyen teszteket bárki könnyen eléri majd az okostelefonján keresztül. Az az információ, hogy valaki milyen gyorsan és pontosan gépel, valamint hogy mennyit alszik, kombinálhatóak a figyelemre és memóriára összpontosító tesztekkel, s ezekkel megjósolható, hogy mikor vannak jobban kitéve egy súlyosabb betegség kockázatának.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!