Elég veszélyes dolog derült ki a HPV-ről
A magas kockázatú humán papillomavírussal (HPV) megfertőződött nőknél négyszer nagyobb a kockázata a szívproblémák miatti halálozásnak – állapította meg egy dél-koreai kutatás.
A magas kockázatú humán papillomavírussal (HPV) megfertőződött nőknél négyszer nagyobb a kockázata a szívproblémák miatti halálozásnak – állapította meg egy dél-koreai kutatás.
Tud-e repülőgépet gyártani a dínó? És karórát az ember? Meghökkentő válaszok lehetetlen kérdésekre: jövő- és múltkutatás Csányi Vilmossal.
Begyújtotta a rakétákat Kínában, egy kétkilométeres tesztpályán már 623 kilométeres óránkénti sebességgel hasított egy vonat. A cél az 1000 km/h.
A TOI-715 kódjelű csillag körül kering az a két bolygó, amelyek közül az egyik alig nagyobb a Földnél. Hamarosan egy földi teleszkópokkal alaposabban is megvizsgálják őket.
Állatoknál, de sokszor az embernél is jelentősen rontja a teljesítményt, ha a munkáért kapott jutalom értéke lecsökken. Magyar és argentin kutatók családi kutyáknál vizsgálták meg, mi történik, ha a főttmáj-jutalomfalat helyett száraz tápra váltanak – az eredmény meglepő.
A mobilokban lévő rezgőmotor segítségével brit kutatóknak sikerült komplex 3D-s tumort létrehozniuk, ezen tesztelve a gyógyszerkísérletek pontosabb eredményt adhatnak.
A globális felmelegedés a korábban véltnél gyorsabban zajlik, és hosszabb ideje tart – állítják ausztrál kutatók egy tengeri szivacsokkal kapcsolatos tanulmányban.
Több évtized után újra élénkül az űrverseny, a végső cél pedig, hogy a Holdon – és később akár a Marson is – tartósan jelen legyen az ember. Ennek azonban vannak fontos feltételei.
Az olyan spirálgalaxisok, mint amilyen a mi Tejútrendszerünk is, meglehetősen gyakoriak az univerzumban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy unalmasak lennének, a róluk készült képek pedig pláne nem azok.
Amerikai szakemberek szerint a gyártók által frissített védőoltások 54 százalékos hatékonysággal segítenek kivédeni a koronavírus JN.1 mutációja által okozott fertőzést.
A Hubble űrteleszkóp a Halak csillagképben lévő egyik bolygót vizsgálta. A Földtől 97 fényévre található a bolygóról a csillaga előtt elhaladva kiderült, érdemes lesz tovább kutatni a légkörét.
A földtörténet legsúlyosabb kihalási eseménye, amelyben a szárazföldi fajok 90 százaléka pusztult el, több mint 200 millió évvel ezelőtt következett be – állapította meg egy kínai tudósok által vezetett kutatócsoport. Korábban a tudósok a tömeges kihalás időpontját 252 millió évvel ezelőttre tették.
Vasárnap megdöntötte a világrekordot az űrrepülések összesített időtartamában Oleg Kononyenko, a Roszkozmosz orosz űrhivatal űrhajósa a Nemzetközi Űrállomáson – és ez akár 1110 nap is lehet a küldetése végére.
Abszolválta a NASA rázkódástesztjét az a Sierra Space által fejlesztett űrrepülőgép, amellyel az amerikai űrhivatal a jövőben legalább 15 alkalommal szeretne repülni. A Space Shuttle-re hasonlító Dream Chaser megpróbáltatásai ezen a ponton még nem értek véget.
Amerikai kutatók nyugalmi fMRI vizsgálat segítségével igyekeznek fényt deríteni arra, mi működik másként egy figyelemzavarral, hiperaktivitással küzdő ember agyában egy egészséges ember agyához képest.
A Cardiff Egyetem kutatói vizsgálták a mikroműanyagok rákkeltő, és egyéb, az emberi szervezetre káros hatásait.
Az új mRNS-kezelést számos rákos megbetegedés leküzdésében vizsgálják egy brit klinikai vizsgálat során.
Brit tudósok szerint korábban az agyalapi mirigyből kivont növekedési hormon olyan embereknél okozott Alzheimer-kórt, akinek nem volt genetikai hajlamuk a betegségre. Volt, akinél már 38 éves korában jelentkeztek a tünetek.
Holland tudósok szerint a fekete lyukak kozmikus részecskegyorsítóként működhetnek, amelynek hatását a Föld felső légkörében is érezni lehet.