szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Múzeum régészei nagyszabású kutatási programba kezdtek, amelynek keretében már az első napon eddig nem ismert, a honfoglalás korában és az Árpád-korban is lakott élőhelyet fedeztek fel.

Honfoglalás kori temetőt találhattak a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) Nemzeti Régészeti Intézetének munkatársai a Tisza-tó térségében végzett kutatóprojekt keretében. Március első hétvégéjén vette kezdetét a többéves, nagyszabású kutatási program 2024-es évada, amely már az első napon egy eddig nem ismert, a honfoglalás korában és az Árpád-korban is lakott lelőhely felfedezését eredményezte. 

A fémkereső műszeres lelet- és lelőhelyfelderítés során a honfoglalás korára datálható veretek, nyílhegyek, valamint egy jellegzetes fokos is előkerült. Ezek alapján feltételezhető, hogy egy honfoglaláskori temetőt is rejthet a vizsgált terület, amelynek pontos igazolására további kutatásokat indít az intézet. 

A terület a bronzkortól a császárkoron át a honfoglalás időszakában és a középkorban is lakott lehetett. A szakemberek kezdetben roncsolásmentes módszerekkel, geofizikai kutatással, majd feltárással végzik a munkájukat.

A Tisza-tó mikroregionális kutatóprojekt 2022 márciusában vette kezdetét, amelynek célja az Árpád- és középkori településhálózat és kereskedelmi kapcsolatok pontosabb megismerése, az Abádszalók, Tiszaderzs, Tiszaszentimre, Tomajmonostora és Kunhegyes közigazgatási területén található régészeti lelőhelyek és épített örökségi emlékek tanulmányozása révén. 

Ennek keretében valósult meg 2023 őszén Tomajmonostora határában annak a régészeti feltárásnak az első üteme, amely igazolta egy egykori bencés monostor meglétét.

A Nemzeti Régészeti Intézet topográfiai célú kutatásai országos szinten zajlanak. A munka célja Magyarország Régészeti Topográfiájának legteljesebb adatbázisát kiépíteni a nemzeti értékek számbavétele és megóvása érdekében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!