szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A szabályokat megsértő bankokat az MNB akár kétszázmillió forintra is megbírságolhatja.

Megjelent az Országgyűlés honlapján a kormány falusi ATM-ekről szóló törvényjavaslata, amelyet Gyopáros Alpár modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos jegyez.

A törvényjavaslat fő pontjai a következők:

  • minden településen biztosítani kell, hogy legyen készpénzfelvételi lehetőség;
  • a bankok együtt is telepíthetnek és üzemeltethetnek ATM-et;
  • az önkormányzat köteles helyszínt biztosítani az ATM-nek;
  • a bank(ok) akkor is köteles(ek) biztosítani a készpénzfelvételi lehetőséget, ha ehhez az önkormányzat nem képes helyszínt biztosítani;
  • az MNB kétmillió forinttól kétszázmillió forintig terjedő bírságot szabhat ki az előírásokat megsértő bankokra;
  • ATM-et és „bankfiók fizetési számláról történő készpénzkifizetési szolgáltatását” nem lehet megszüntetni (vagyis ha fiókot zár be a bank, legalább egy ATM kell helyette);
  • az ATM-telepítés ütemezését, a helyszínekkel kapcsolatos paramétereket Nagy Márton állapítja meg rendeletben.

A törvényjavaslat megjelenését már üdvözölte is a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium. „A benyújtott jogszabály célja, hogy a pénzforgalmi szolgáltatók közötti együttműködés ösztönzésével, valamint az önkormányzatok közreműködésének biztosításával garantálja az ATM-hálózat településszintű működését” – fogalmaztak a közleményben.

A Bankszövetség korábban jelezte: a 2000 fősnél nagyobb településeken elképzelhetőnek tartják, hogy záros határidőn belül biztosítani lehessen az ATM-es készpénzfelvételt Ugyanakkor kérdés már a 2000 fős települések esetében is az, hogy ki fizeti az infrastrukturális fejlesztés költségeit. A szakértők szerint a banki tapasztalatok alapján nagyjából 3000 fős vonzáskörzetben lehetne rentábilisan működtetni egy-egy ATM-et.

Jó nagy veszteséget okoz a bankoknak a kormány falusi ATM projektje

Az ingyenes készpénzfelvételi kötelezettséggel együtt jelenleg 5-8 ezer lakos a minimum, amennyi képes eltartani egy ATM-et. A Revolut továbbra is megússza az ATM-telepítést, pedig ha magyar bank lenne, a kibocsátott bankkártyái alapján 826-ot kellene kihelyeznie Magyarországon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!