„Ebbe a tükörbe nehéz belenézni” – unokájuk fotózta végig Marika és Sándor tízéves búcsúját
Szajki Bálint fotóriporter éveken át dokumentálta, ahogy nagymamája otthon ápolja súlyos beteg nagypapáját.
Az új építésűek esetében gyakorlatilag fix árról beszélhetünk, már az is nagy teljesítménynek számít, ha a klímát bele lehet alkudni az árba. A legtöbbet a családi házaknál lehet alkudni, a legingoványosabb terepnek pedig a régi építésű lakások számítanak; itt csak akkor van esély érdemben faragni az árból, ha a hirdetésben szereplő összeg elszakadt a realitásoktól.
A XIII. kerületben a használt lakások piacán nem jellemzők most a nagy alkuk – mondta a Balla Ingatlan XIII. kerületi irodájának szakmai vezetője. Igaz, hogy a vevők egyre inkább és egyre többet próbálnak alkudni – jelezve akár 20 százalékos árcsökkentési igényt is az eladó felé –, ez azonban a szakértő szerint nem működik. Jelenleg az alku mértéke legfeljebb az 5 százalékot éri el a kerületben, de sokszor csak néhány százezer forintot lehet lealkudni a hirdetési árból.
Ugyanez a helyzet a IV. kerületi panelek esetében is, hiszen, mint a IV. és XV. kerületi ingatlaniroda szakmai vezetőjének szavaiból kiderült, a paneleknél 100-200 ezer forintos, jelképes összeget lehet alkudni legfeljebb. Ugyanakkor a használt téglaépítésű lakásoknál és a családi házaknál az alku mértéke eléri a 3-5 százalékot is. A többi kerület és agglomerációs település esetében is nagyon hasonló a helyzet, tehát 5 százalék alatt marad az alku mértéke a lakásoknál, de a keresettebb méreteknél és típusoknál szinte hirdetési áron kelnek el az ingatlanok.
A Balatonon is ugyanezekkel a számokkal találkozunk. A 20 millió forint alatti kategóriába tartozó siófoki panelek 1-2 hét alatt elkelnek, de az sem ritka, hogy mindössze 1-2 napot kell várnia a tulajdonosnak. Így aztán a vevők alkuról nem is nagyon álmodhatnak: sokszor hirdetési áron kelnek el a használt ingatlanok – hangsúlyozta a Balla Ingatlan siófoki irodájának vezetője. Alkudni legfeljebb egy-egy drágább lakásnál lehet maximum 1-2 százalékot, illetve a 60-70 millió forint feletti kategóriában egy ajándék tároló, autóbeálló még "beleférhet az üzletbe".
Más az alkupozíció a bel-budai és észak-budai területeken; bár az ingatlanok nagyobb részénél sor kerülhet kisebb-nagyobb alkukra, ennek pontos mértéke mindig attól függ, hogy mennyire erős az eladó motivációja, mennyire igazodik a piaci realitáshoz az ár, és mekkora az érdeklődők száma. Az eladók sokáig nem hiszik el, hogy nem fogják tudni eladni a lakásukat az elképzelt árért, illetve sokuknál a megfelelő motiváció is hiányzik, így elengedik azt a vevőt, aki megpróbál jelentősebb mértékben alkudni az irreális árból. Legfeljebb akkor hajlandók csökkenteni az áron, ha már hónapok óta nem érkezik érdeklődő.
A családi házak árai sokkal kevésbé összehasonlíthatók, mint a társasházaké. Az egyedi árazások, a magasabb árak és a lassabb forgási sebesség miatt már eleve azt feltételezzük, hogy nagyobbak az alkuk. És ez valóban így is van: a családi házaknál, ikerházaknál nagyobb mértékű árengedményekkel lehet találkozni – erősítette meg a Balla Ingatlan érdi irodájának vezetője. Ugyanakkor a 10 százalékos mértéket – melyet szerinte sokan feltételeznek – nem éri el az alku átlagos mértéke. És ez nem csak Érdre igaz.
Dél-Pesten például 0-5 százalék között alakul az alku átlagos mértéke, azonban ritkán előfordul, hogy a 10 százalékos mértékig emelkedik. Utóbbi akkor lehetséges, ha az ingatlan erősen túl van árazva, és elég régóta árulja a tulajdonosa ahhoz, hogy elérkezettnek lássa az időt a továbblépésre.
Az újépítésűek esetében lehet talán a legkevésbé alkudozni. Gyakorlatilag "fix" árakról beszélhetünk, melyek inkább csak felfelé kúsznak. A Balla Ingatlan Dunakeszi irodája szakmai vezetőjének az a tapasztalata, hogy az alku az újépítésű ingatlanoknál nem igazán jellemző. Ha egy klímát sikerül belealkudni az árba, akkor "az már nagy teljesítménynek mondható" – tette hozzá.
Szajki Bálint fotóriporter éveken át dokumentálta, ahogy nagymamája otthon ápolja súlyos beteg nagypapáját.
A tanárok bérét meg kellene háromszorozni, de Mészáros Lőrinc vagyonát csak egyszet lehet elvenni.
Múktkor is megígérte, aztán változtak. Szavazzon, ön hisz-e a miniszternek.
Igyekeznek javítani a munkaerő-hatékonyságon.
Az ukránellenes felszólalásokban a Fidesz élen járt.
A veszteséges bababolt most a belvárosban próbál szerencsét.
A lap szerint a Fideszen belül is törésvonalakat okoz az egyre szélsőségesebb kormányzás.