szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Feljelentéskiegészítést rendelt el csütörtökön a Központi Nyomozó Főügyészség a Civil Jogász Bizottságnak a miniszterelnök ellen tett feljelentése ügyében - közölte a főügyészség szóvivője.

Fazekas Géza indoklása szerint azért határoztak így, mert a megalapozott döntés érdekében beszerzik a feljelentésben megjelölt okiratokat. A feljelentés-kiegészítésre 15 nap áll rendelkezésre.

A Civil Jogász Bizottság a Budapesti Nyomozó Ügyészségen jelentette fel a kormányfőt, az ügyészség pedig átküldte a feljelentést az illetékes Központi Nyomozó Főügyészségnek.

A bizottság elnöke múlt csütörtökön, sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a szervezet feljelenti Gyurcsány Ferencet a 2006 szeptemberi és októberi események miatt. Völgyesi Miklós közölte, a miniszterelnököt "a gyülekezési szabadság megsértésének bűntette és sok ember életét veszélyeztető emberölés bűntettének kísérletében bűnrészesként való elkövetés megalapozott gyanúja" miatt jelentik fel.

Az elnök azt mondta, hogy eljött a "civil számonkérés" napja, amit felülről kell kezdeni, ezért jelentik fel elsőként Gyurcsány Ferencet.

A feljelentésben a gyülekezési szabadság megsértését azzal indokolják, hogy Gyurcsány Ferenc tehető felelőssé azért, hogy a Fidesz október 23-i ünnepsége után a rendőrség "összekeverte" a békésen tüntetőket a radikális magatartást tanúsítókkal, s az ezt követő akciók "véres és brutális végrehajtásért" is.

A sok ember életét veszélyeztető emberölés bűntettének kísérletében szerintük Gyurcsány Ferenc azért vonható felelősségre, mert a rendőrség olyan eszközöket vetett be a tömegoszlatások során, amelyek az emberi élet kioltására is alkalmasak lehetnek.

Daróczi Dávid kormányszóvivő ugyancsak múlt csütörtökön szakmailag és emberileg egyaránt nonszensznek, valamint nyilvánvaló pártpolitikai támadásnak nevezte a feljelentést, aminek - szavai szerint - a miniszterelnök "áll elébe".

A Civil Jogász Bizottság 2007 februárjában készített jelentést a 2006 szeptemberében és októberében történtekről, ezen alapul a feljelentés is. A Morvai-jelentésként elhíresült dokumentum akkor megállapította, hogy a "brutális" fellépésekért és az "önkényes letartóztatásokért" Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a felelős.

A Morvai-jelentéssel párhuzamosan - szintén 2007 februárjában - megjelent a Gyurcsány Ferenc felkérésére alakult, Gönczöl Katalin által vezetett testület jelentése is, amely szerint a 2006 szeptember-októberi tüntetéssorozat kialakulásáért eltérő mértékben ugyan, de felelős az egész politikai osztály, a közszolgálati média és a társadalomtudományokkal foglalkozó értelmiség. A helyzet kezelésénél hibázott a rendőrség, a miniszterelnök, illetve a köztársasági elnök is - állt a Gönczöl-bizottság jelentésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Közkegyelmet kérnek az őszi zavargóknak Morvaiék

Az őszi zavargások résztvevői elleni alaptalan eljárások megszüntetését, a meghurcoltak kártalanítását és végső esetben közkegyelmet kér a Civil Jogász Bizottság és a Nemzeti Jogvédő Alapítvány - jelentették be az események féléves évfordulója alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

hvg.hu Itthon

Morvai: idén is lehet rendőri brutalitás

A Civil Jogász Bizottság szerint az elmúlt esztendőhöz hasonlóan idén is fennáll az emberi jogok "tömeges és durva megsértésének közvetlen veszélye". Morvai Krisztináék az emberi jogi jogsértések megelőzésére szólították fel a kormányt, az MSZP-t, a rendőrséget és az igazságszolgáltatást.

MTI Itthon

Morvai-jelentés: a miniszterelnök felelőssége

Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt nevezi meg elsőrendű felelősnek a 2006 szeptemberi és októberi demonstrációkhoz kapcsolódó rendőri brutalitásért a Civil Jogász Bizottság jelentése - mondta el az MTI-nek Morvai Krisztina, a testület társelnöke csütörtökön, egy nappal azelőtt, hogy nyilvánosságra hozták az őszi eseményeket vizsgáló tanulmányt.