szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A miskolci rendőrkapitány pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a decemberben, januárban Miskolcon történt valamennyi rablási "bűncselekmény elkövetője cigány származású volt". Az eset után az igazságügyi és rendészeti miniszter kezdeményezésére Bencze József országos rendőrfőkapitány azonnali vizsgálatot rendelt el és más beosztásba helyezte a főrendőrt. A városvezetés, a helyi Fidesz és a vajda is kiállt a kapitány mellett. Sőt, szombat estére már az ORFK vezetője is kiállt kollégája mellett.

A miskolci rendőrkapitány pénteki nyilatkozatával átlépett egy olyan határt, amelyet az állam képviselője nem léphet át, az ügyben erkölcsi alapú döntés született - mondta Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter szombaton az MTV Nap-kelte című műsorában, magyarázatul arra,  miért helyezték más beosztásba Pásztor Albertet.

Pásztor Albert
© MTI

A miniszter, felidézve a pénteken történteket, azt mondta: a rendőrkapitány megmagyarázhatatlan módon megkülönböztetést tett "őszerinte magyar és cigány" elkövetők és bűnözési szokások között. Ezzel átlépett egy olyan határt, amelyet az állam képviselője, különösen egy rendőr, nem léphet át - tette hozzá. "Ez egy erkölcsi, vagy értékválasztás alapú döntés volt, amikor nem mérlegeltem azt, hogy ennek milyen következményei lesznek például a rendőrség szervezetén belül. (...) Magyarországon rendőri vezető nem tehet ilyen kijelentést, akármilyen nyomás alatt is áll" - mondta Draskovics Tibor. A miniszter szerint nagyon sokan "rosszul élik" meg a rendőrkapitány áthelyezését, mert tehetséges, eredményes, jó vezetőnek tartják.

Pásztor Albert pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a decemberben, januárban Miskolcon történt valamennyi rablási "bűncselekmény elkövetője cigány származású volt". Újságírói kérdésre közölte: miskolci kapitányként nem tiszte "cigánybűnözésről" beszélni, mindösszesen a tényeket sorolja fel. Az eset után az igazságügyi és rendészeti miniszter kezdeményezésére Bencze József, az ORFK vezetője azonnali vizsgálatot rendelt el és más beosztásba helyezte a főrendőrt.

Bencze: Draskovics kezében a döntés

Szombat estére vagy vasárnap reggelre meglehet a miskolci rendőrkapitány nyilatkozata kapcsán indított vizsgálat eredménye, Pásztor Albert ügyében az igazságügyi és rendészeti miniszter dönt majd - ezt szombat kora este az országos rendőrfőkapitány mondta; Bencze József arról is beszélt, hogy kiáll rendőr kollégája mellett. Ha kiderül, hogy Pásztor Albert nyilatkozata helytelen volt, és esetleg sértett etnikai csoportokat, akkor ennek következményének kell lennie. Ugyanakkor egy félmondatos nyilatkozat nem lökhet porba egy harminc éves munkát - hangsúlyozta az MTI-nek. Bencze József hozzátette: azzal, hogy Pásztor Albertet a vizsgálat idejére átvezényelték a megyei főkapitányságra, nem történt semmi helyrehozhatatlan, ez nem érintette kapitányi pozícióját.

Gusztos szerint megmagyarázhatatlan

Kicsoda Pásztor Albert?

Harminc éve szolgál rendőrként Pásztor Albert. Az 54 éves kapitány frissen végzett mérnökként került a rendőrséghez, már egyenruhásként végezte el az állam- és jogtudományi egyetemet. 2000-ben történt főkapitányi kinevezése előtt a megyei főkapitányság vizsgálati osztályát is vezette. Hivatalba lépése előtt a miskolci közgyűlés egyhangúlag támogatta Pásztor Albertet. Rendőrkapitányként harcot hirdetett a borsodi megyeszékhelyen komoly problémát jelentő kábítószer-kereskedelem és a prostitúció ellen, s a kapitányság számos eredményt ért el az internetes bűnözés visszaszorításában is.  Tevékenységének első évében több mint harminc százalékkal csökkent a bűncselekmények száma a borsodi megyeszékhelyen és a környező harminchat településen. A legutóbbi, 2007-es évértékelés szerint a bűncselekmények több mint hatvan százalékát oldották meg a borsodi megyeszékhely rendőrei.
    2008. augusztus 19-én Sólyom László köztársasági elnök több évtizedes, a rendőrség állományában végzett munkája, vezetői tevékenysége elismeréseként Pásztor Albert ezredesnek, a Miskolci Rendőrkapitányság vezetőjének a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést adományozta.

Gusztos Péter, az SZDSZ  frakcióvezető-helyettese korábban kiadott közleményében megmagyarázhatatlannak tartotta, hogy "a közrend védelméért felelős személy ilyen kijelentésekre ragadtassa magát egy olyan országban, ahol a kirekesztettség és a kisebbségvédelem továbbra is megoldatlan probléma." A szabad demokrata képviselő arra kérte a rendőrkapitányt, adjon tájékoztatást arról, hogy miként tartja számon a bűnelkövető magyar állampolgárok nemzetiségét; hogy "a faji alapú kartotékját magáncélra vagy a rendőrség keretei között vezeti-e"; illetve hogy a származásvizsgálat alkalmazása kiterjed-e a sikkasztók és hivatali visszaélések bűnelkövetőire, vagy csak bizonyos bűncselekménytípusokra, lopásra, rablásokra.

Pásztor Albert az SZDSZ közleményére reagálva elmondta: a rendőrség nem tartja nyilván a magyar állampolgárok nemzetiségét, hovatartozását, ám a kihallgatások során a jegyzőkönyvben a gyanúsított - a személyi körülményeire vonatkozó résznél - erről nyilatkozik. Hozzátette: ez a személyi nyilvántartásokba nem kerül bele, a büntetőeljárás során azonban figyelembe vehető egészen a büntetés kiszabásáig, hiszen a gyanúsított érdeke, hogy körülményeiről, helyzetéről beszámoljon, ami adott esetben akár enyhítheti is a cselekményének a megítélését.

A városvezetés Pásztor pártján áll

Teljes a bizalma a posztjáról menesztett miskolci rendőrkapitányban a város vezetésének - mondta Káli Sándor (MSZP) polgármester szombati rendkívüli sajtótájékoztatóján; mint mondta, kíván egyeztetni az igazságügyi és rendészeti miniszterrel, mert nem ért egyet azzal a döntésével, hogy Pásztor Albertet más beosztásba helyeztette. Pásztor Albert élvezi a városvezetés bizalmát, kiváló szakember - fogalmazott a polgármester, aki az MTI-nek elmondta: tudomása szerint vasárnap szimpátiatüntetés, békés demonstráció lesz Pásztor Albert mellett, amelyen ő is részt vesz. Erre a sajtótájékoztatón részt vevő több MSZP-s országgyűlési képviselő - Simon Gábor, Tompa Sándor, Fedor Vilmos - is rábólintott.

A Borsod megyei közgyűlés elnöke szomorúnak tartja, ha az igazság kimondása hivatalvesztéssel jár; Ódor Ferenc úgy fogalmazott: erkölcsi alapon elvárják, hogy a miskolci rendőrkapitány kijelentése miatt elrendelt vizsgálat befejezése után Draskovics Tibor a döntését vizsgálja meg. "Amennyiben az Pásztor Albert pénteki kijelentését igazolja, itt élőként ezt tudjuk és meggyőződésünk,  miniszter úr erkölcsi indíttatásból - mint ahogy erkölcsi alapon helyezte át a miskolci rendőri vezetőt - mondjon le tisztségéről" - fogalmazott az elnök.
Hozzátette: a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében élő emberek szolidaritásukról biztosítják a rendőrkapitányt. "Mindebben eddigi munkája igazolja őt, nem a mi együttérzésünk" - fejtette ki Ódor Ferenc.

A Fidesz és a vajda is kiáll Pásztor mellett

A Fidesz-KDNP miskolci önkormányzati frakciója kiáll Pásztor Albert mellett és arra kéri az igazságügyi és rendészeti miniszter, vizsgálja felül döntését - tartalmazza az MTI miskolci irodájához szombaton küldött közös közlemény. A Borsod megyei vajda is védelmébe vette a posztjáról más beosztásba helyezett miskolci rendőrkapitányt; Lakatos Attila azt mondta, mélységesen felháborította, ami Pásztor Alberttel történt. "Egy olyan emberről beszélünk, aki feltette az életét a rendőri munkára", tisztességgel, becsülettel végezte a feladatát - fogalmazott Lakatos Attila. Mint hozzátette: azért a mondatáért, amely szerint az elmúlt két hónap rablásait, lopásait cigány származásúak követték el, "nem lett volna szabad felfüggeszteni, ezt nem lehetett volna megtenni a miskolci rendőrkapitánnyal, mert ő csak tényeket közölt, nem rasszista megnyilvánulás volt".

Lakatos Attila megjegyezte, ő maga vajdaként számos fórumon elmondta: "igen, van cigánybűnözés". Ilyenkor nem arról beszél, hogy egy biciklin a roma ember hazatolja a fát az erdőről, mert különben megfagyna, hanem arról, amikor fiatal emberek, akár 200-300 forintért bántalmaznak valakit, és ezek az elkövetők cigány származásúak - magyarázta.

Az MTI azon információjára, miszerint vasárnapra szimpátiatüntetést szerveznek Miskolcon a kapitány érdekében, Lakatos Attila úgy reagált: örül a demonstrációnak, mert ez az ember megérdemli, hogy kiálljanak mellette.

A miskolci rendőrkapitány nem tűri, hogy rasszistának próbálják beállítani; ezt maga az érintett, Pásztor Albert nyilatkozta  szombaton az MTI-nek.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!