szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Az utóbbi években a filmek - elsősorban a helyszínelők munkáját bemutató sorozatok révén – okosodtak a pénzintézeti rablások elkövetői – állítja egy rendőri vezető. A rablók akár kétszáz kilométerről is hajlandóak a fővárosba utazni, ami még inkább nehezíti a kézre kerítésüket. Hogy mégis sikerüljön, körözési toplistát adott ki a budapesti rendőrség.

Régen símaszk, ma baseball sapka és napszemüveg a kedvelt viselete a fővárosi pénzintézeteket kifosztó rablóknak – ez látható a rendőrség által a héten kiadott, bankrablásokról készült biztonsági kamerás felvételeken. A sapka az utcán nem feltűnő és a szembe húzva jól takarja az arcot, főleg, mivel a biztonsági kamerák magasan vannak. Éppen azért a rendőrség – mint Nyerges Béla, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) rablási osztályának vezetője elmondta – már javasolta a bankoknak a kamerák alacsonyabbra helyezését, de azok személyiségi okokra hivatkozva egyelőre nem léptek. Ráadásul továbbra sem minden bankfiókban dolgozik olyan kamera, amely jó minőségű felvételt készít. „Sőt akadt olyan kirabolt hely, ahol ugyan nem sajnálták a pénzt a biztonsági berendezésekre, csak éppen a szerver nem működött” – teszi hozzá a hvg.hu-nak nyilatkozó Nyerges.

A legkeresettebb bankrablók fotóiból szerdán tett közzé honlapján összeállítást a rendőrség, ennek során természetesen arra törekedett, hogy minél jobb minőségű felvételeket közölhessenek. „A toplistától reméljük azt, hogy több bejelentést kapunk. Érdekes, hogy a lakossági bejelentések ősszel és télen gyakoribbak" – veti fel az osztályvezető, milyen eredményei vannak az uborkaszezonnak, s a renyhébb médiafogyasztásnak. Ezzel együtt – teszi hozzá – arra korábban nem volt nagyon példa, hogy senki ne tegyen bejelentést, márpedig a legutóbbi, július 9-iki rablás után ez elmaradt.

Hősök tere, XXIII. kerület. Sapka, napszemüveg
A rablások kinyomozása a legnehezebb, mivel a tettes és az áldozat között nincs semmilyen korábbi kapcsolat, amelynek felderítése könnyítené a felderítést – állítja a rendőri vezető. A rabló elkövetés előtt általában egyszer látogatja meg a színhelyt, hogy terepszemlét tartson. Miközben a kocsmák, kisboltok kitablóit rendszerint a környék lakói között kell keresni, a bankrablók gyakran figyelnek arra, hogy még véletlenül se a lakókörzetén belül helyezkedjen el a kiszemelt bankfiók. Akadt egy férfi például, aki Battonyáról utazott Budapestre és zsákmányolt tízmillió forintot – említi Nyerges, hozzátéve: „a bejelentések már akkor is döntő fontosságúak, ha csak kevés támpontot adnak. Egy alkalommal például csak azt tudták nekünk megadni, hogy melyik utcában látták a körözött férfit, akiről ki is derült, hogy azért bukkant fel ott rendszeresen, mert odajárt egy edzőterembe, ahol el is fogtuk.”

A rablók emellett ki is művelik magukat; a hírekből és a bűnügyi helyszínelők munkáját bemutató filmsorozatokból jó ötleteket szereznek ahhoz, hogy miként hajtsanak végre egy rablást. Például míg régen egy rabló több réteg ruházatot viselt, és az utcán a fölsőt levetette, s esetleg otthon megőrizte, addig a maiak már véglegesen megszabadulnak a ruháktól, hogy ez ne buktassa le őket.

Nem csak a rablók viselete változott: régebben a rablások megszaporodásakor a rendőrség tudhatta, hogy a "szakmabeliek" közül valaki – feltehetően börtönből szabadulva – újra kezdte az ipart. A mostani toplistán azonban csak 2-3 visszaeső van. Ennek oka kézenfekvő: ezek az emberek azt látják, hogy a bankokból könnyű pénzt szerezni, mert a biztonsági őrök általában alulképzettek, alulfizetettek és nem is motiváltak igazán abban, hogy egy rablás esetén fellépjenek, ráadásul sokszor nincs is esélyük a támadóval szemben. „Idén összesen négy rablást akadályoztak meg a biztonsági emberek” – jegyezte meg az osztályvezető.

A pénzintézetek, bankfiókok elleni támadások emelkedésében a gazdasági válság is szerepet játszik, s indokként is erre hivatkoznak az elfogott rablók, de azért ezzel csínján kell bánni: az elkövetők éppenséggel nem a kenyérgondokkal küszködők közül kerülnek ki. Előfordult azonban, hogy elbocsátották és nem tudta fizetni a lakás részleteit, vagy hogy elmaradt a tartásdíjjal.

A nyomozás azért is nehéz, mert a szemtanúkat megzavarja a stresszhelyzet, így előfordul, tíz tanú 7-8 személyleírást ad az elkövetőről. „Ráadásul a beszámolóik végletesen eltérőek: az egyik ember arra emlékszik, hogy a rablón fehér póló volt, ami egy másik személy leírása szerint fekete ing. Akadt olyan ügyünk is, ahol a megadott ruhadarab volt kabát, pulóver és rövid ujjú ing is. Emellett említhetném azt az esetet is, amikor a tanúk egy segítséget hívó futó emberről hitték azt, hogy ő a rabló, és az ő személyleírását adták meg.” - mondja Nyerges, egyúttal arra is rámutatva, hogy milyen vitákat dönthet el egy jó minőségű kamerafelvétel.

A keresett rablók (Oldaltörés)

Nyerges Béla személy szerint a Flórián téri rablás elkövetőjét szeretné minél előbb elkapni, ő szerepel a budapesti toplista élén: a 30 év körüli férfi ugyanis az idén január 13-án végrehajtott támadás során úgy szerezte meg a pénzt, hogy figyelmeztető lövéseket adott le, majd az egyik alkalmazott túszul ejtésével menekült el.

Az ezüstérem birtokosa szintén egy harmincas éveiben járó ember, aki 2009. január 28-án egy Váci úti pénzintézetben – feltehetően fegyverrel – megfenyegette az alkalmazottakat, majd a pénztárból kiadott készpénzzel elsétált a helyszínről. Szintén a forgalmas Váci utat választotta a harmadik rabló, aki hasonló módszerrel vitte el a kasszában lévő pénzt április 28-án.

Flórián tér - 2009. január 13.
A negyedik keresett férfi, aki idén január 23-án Budán, egy Fehérvári úti pénzintézetet rabolt ki, hogy felismerhetetlenné tegye magát kitömte a száját, ugyanúgy, mint két évvel ezelőtt egy rabló, aki patikák elleni támadást követett el.

Az ötödik 35 év körüli tettes június 17-én késsel ballagott be egy Üllői úti bankfiókba. A biztonsági őrt lefegyverezte, a lőfegyverrel a dolgozókat megfenyegette és a készpénz átadására kényszerítette. A hatodik TOP-listás férfi is egy IX. kerületi helyszínt, a Mester utcában található pénzintézetet nézett ki magának. Április 15-én besétált ide, és a leadott figyelmeztető lövések után megkapott pénzzel elmenekült.

A hetedik ember még tavaly április 11-én egy Tétényi úti pénzintézetet rabolt ki, úgy, hogy rendőrségi jelvényt mutatott a dolgozóknak, majd miután a pénzt megszerezte, menekülés közben egy füstgránátot dobott el. A nyolcadik támadó a többiekkel ellentétben nem járt sikerrel. Egy évvel ezelőtt ugyanis, amikor megpróbált pénzt szerezni egy Róna utcai pénzintézetből az alkalmazottak nem adtak át neki semmit.

Itt lehet beszólni

A BRFK Bűnügyi Főosztály Rablási Osztálya kéri, hogy aki a képeken látható férfiakat felismeri, jelenlegi tartózkodási helyükkel vagy a bűncselekményekkel kapcsolatban érdemleges információval rendelkezik, hívja a 443-5304 telefonszámot, illetve névtelensége megőrzése mellett tegyen bejelentést az ingyenesen hívható 06-80-555-111 „Telefontanú” zöld számán, a 107 vagy a 112 központi segélyhívó telefonszámok valamelyikén.

A kilencedik 35-40 év körüli tettes idén május 6-án egy, a Fehérvári úton lévő bankfiókból szerzett pénzt. Szintén ezen az úton található az a helyszín, ahonnan a tizedik keresett férfi július 3-án fegyverrel fenyegetőzve tett zsákmányra szert. A tizenegyedik a listán két ismeretlen, akik július 8-án egy XXIII. kerületi Hősök terén egy pénzintézetben – feltehetően pisztollyal – fenyegetőzve megszerezték a biztonsági őr fegyverét, majd az eltulajdonított pénzzel elmenekültek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Fotó a Mester utcai bankrablóról

Délelőtt 11 óra körüli időben egy ismeretlen férfi lépett be a Budapest IX., Mester utcában található egyik pénzintézetbe, melyet ki akart rabolni, azonban a biztonsági őr több lövést adott le, melynek következtében a támadó felhagyott szándékával - közölte a police.hu. Az eset során személyi sérülés nem történt, a támadóról a pénzintézet kamerája felvételt készített.

hvg.hu Itthon

Rendőrségi videó a zuglói bankrablásról

A Budapesti Rendőr-főkapitányság közzétette a csütörtöki zuglói bankrablásról készült - hang nélkül publikált - videófelvételeket, köztük a bank ügyfélterében lévő biztonsági kamera által rögzített képeket. A férfi délután öt órakor belépett a fiókba, megfenyegette a bent tartózkodókat, és pénzt követelt. Ekkor az OTP-fiók biztonsági őre dulakodni kezdett vele, és könnyebben megsérült. A rendőrség ártalmatlanná tette azt a fegyveres férfit.

MTI Itthon

Egy alkalommal használta fegyverét a túszejtő az OTP-ben

Egy lövés dördült el a Nagy Lajos király úti OTP-ben a túszejtés során. A túszejtő használta fegyverét, de ezzel senkit nem akart megsebesíteni, csak azt akarta nyomatékosítani, hogy bankrablás zajlik - mondta újságíróknak a helyszínen Kalmár Tamás, a BRFK közrendvédelmi főosztályának vezetője.

MTI Itthon

Fegyveres bankrablás a Bartók Béla úton

Feltehetően fegyverrel raboltak ki Budapesten, a XI. kerületben egy pénzintézetet a Bartók Béla úton - közölte a BRFK sajtóügyeletese kedden kora délután.

MTI Itthon

Pisztolyt zsákmányolt a pesti bankrabló

Pénz helyett fegyver zsákmányolt egy bankrabló ma délelőtt Budapesten, a támadásban senki nem sérült meg, az elkövetőt keresik - közölte a rendőrség.

MTI/hvg.hu Itthon

Kiraboltak egy bankot a XI. kerületben

Kiraboltak egy pénzintézetet pénteken a fővárosban, a XI. kerületi Fehérvári úton - tájékoztatott Hujber Éva, a BRFK sajtóügyeletese.

hvg.hu Itthon

Elfogták a másfél mázsás bankrablót. Vagy csak a hasonmását?

Néhány nap alatt elfogták a fővárosi nyomozók azt a bankrablót, aki fegyver nélkül zsákmányolt egymillió forintot egy Bécsi úti pénzintézetből. A férfi azonban ártatlannak mondja magát. Ügyvédje szerint alibijét mások is alátámasztják, de védencét igazolja az is, hogy a rendőrségi körözésben megadott személyleírás nem illik rá.

MTI Itthon

Felsült a kecskeméti bankrabló

Megpróbált kirabolni egy kecskeméti bankfiókot egy férfi, de miután a mágneszárral működő belső ajtón nem jutott át, elmenekült.

MTI Itthon

Bankrablás volt az I. kerületben

Kiraboltak - feltehetően fegyverrel - egy bankfiókot a főváros I. kerületében a Mária téren szerda délben - közölte a rendőrség.

MTI Itthon

Óbudai bankrablás: fotók a tettesről

Kiraboltak egy bankot a fővárosban, a Bécsi út II. kerületi szakaszán szerda délelőtt, az első információk szerint a fegyvertelen férfi a pénzt magához véve elmenekült - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság.

MTI Itthon

Előzetes letartóztatásba helyezték a túszt ejtő bankrablót

Előzetes letartóztatásba helyezte a Pesti Központi Kerületi Bíróság azt a férfit, aki múlt csütörtökön fegyveresen akart kirabolni egy, a Nagy Lajos király útján lévő bankfiókot és túszt is ejtett - közölte Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője hétfőn.