szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés ma várhatóan megválasztja Magyarország új, augusztus 6-án hivatalába lépő köztársasági elnökét.

 

MTI

A Fidesz-KDNP Schmitt Pált, az Országgyűlés elnökét, az MSZP Balogh Andrást, Magyarország thaiföldi nagykövetét jelölte a legfőbb közjogi méltóságnak. Ahhoz, hogy valaki hivatalosan is jelöltté válhasson, az alkotmány alapján az Országgyűlés legalább ötven tagjának írásbeli ajánlása szükséges. Ennek alapján önálló jelöltet több frakció nem tud állítani. Ha ma sikertelen lesz a köztársaságielnök-választás első és a második fordulója, akkor szerdán is ülésezik a parlament.

A választás első fordulója 13 órakor kezdődik. Először 10-10 percben bemutatkoznak a jelöltek, majd megtörténik a titkos szavazás. Ha ez eredményes, vagyis az összes képviselő kétharmada igennel szavaz valamelyik jelöltre, akkor az eredmény kihirdetése után a köztársasági elnök még aznap leteszi az ünnepélyes esküt. Mandátuma öt évre szól.

Eredménytelen szavazás esetén új ajánlást kell benyújtani, és újabb, második szavazási fordulót kell tartani még ma délután, ahol ugyancsak az összes képviselő kétharmadának igen szavazatára van szükség az elnökválasztás eredményességéhez. Ismételt eredménytelenség esetén a harmadik, szerdai fordulót újabb jelölés nem előzi meg, de csak arra a két jelöltre lehet szavazni, akik a második fordulóban a legtöbb szavazatot kapták. Ebben a fordulóban a szavazatok többségének elnyerése szükséges, tekintet nélkül a szavazásban résztvevők számára.

A jelenlegi parlamenti arányokat figyelembe véve valószínűsíthető, hogy már az első fordulóban sikerül megválasztani az új elnököt, így nem lesz szükség a másik két fordulóra.

Az utolsó pillanatban

Schmitt jelölése nem volt váratlan, a Fidesz mégis sokáig titokban tartotta személyét. Egy héttel az államfőválasztás előtt hivatalosan csak egy (teljesen esélytelen) hivatalos, továbbá egy szimbolikus, egy civil és egy titkos államfőjelöltről lehet tudni többé-kevésbé azonosítható forrásból.

A lényegében ismeretlen Balogh András thaiföldi nagykövetet az MSZP, az Országgyűlés fideszes korelnökét pedig egy lényegében ismeretlen társaság ajánlotta a legmagasabb posztra, míg Sólyom újraválasztását 5 ezer állampolgár szorgalmazta - írta a HVG a múlt héten.

A nemzeti együttműködés rendszereként beharangozott új társadalmi formáció első embere azonban a jelek szerint nem az lesz, akit pár ezer állampolgár támogat. Hanem akinek nevét az utolsó pillanatig titokban tartották a kormánypártok, hogy aztán hirtelen megválasszák a nemzeti egység megtestesítőjeként - Schmitt Pált.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Egyhangúlag támogatta a Fidesz-frakció Schmitt Pált

Ellenszavazat nélkül támogatta a Fidesz parlamenti frakciója Schmitt Pál jelenlegi házelnök köztársasági elnökké választását; így kedden a kormánypárti képviselők őt támogatják a szavazáson vagy szavazásokon - közölte a képviselőcsoport hétfői ülése után Lázár János.

MTI Világ

Medián: az embereknek jó lesz Schmitt Pál államfőnek

Bár az emberek többsége fontosnak tartja, hogy a köztársasági elnök ne legyen pártpolitikus, a jelöltek közül jellemzően párthovatartozásuk szerint választanak, és a Medián felmérése szerint a közvéleménytől Schmitt Pál kapná a legtöbb szavazatot.