Nem sikerült megállapodni, Ausztria folytatja a GYSEV miatti pert

Az osztrák állam kitart amellett, hogy a magyarok szabálytalanul szereztek kétharmados tulajdonrészt a GYSEV-ben, a tárgyalási szünet sikertelensége után folytatódik a bírósági eljárás.

  • HVG

A négy hónapos tárgyalási szünet nem volt elég arra, hogy peren kívüli megállapodás szülessen, ezért Ausztria folytatja a GYSEV-nél végrehajtott egyoldalú tőkeemelés elleni eljárást – írta a Telex. A tárgyalási szünet tavaly novemberben kezdődött, több egyeztetés is történt, de konkrét eredményeket nem sikerült elérni.

Az osztrák állam 2025 márciusában perelte be a magyar felet, mivel a magyar állam szerintük a kormányközi megállapodások megsértésével szerzett kétharmados többséget a vasúti cégben. Az osztrák–magyar tulajdonú GYSEV-ben ugyanis 2024 őszén a magyar fél tőkeemeléséről döntöttek, utána viszont az osztrákokét leszavazták. Az osztrák oldal szerint a magyarok jogsértően jártak el, mert annak ellenére zárták ki Ausztriát a tőkeemelésből, hogy az minden, ehhez szükséges feltételt teljesített.

Mióta magyar többségi tulajdonban áll a GYSEV, a MÁV-tól 752 kilométernyi dunántúli vasútvonalat átadtak a GYSEV-nek, cserébe a GYSEV-es vonatokat használhatják a MÁV kelet-magyarországi vonalain is. A cég fuvarozó leányvállalatának többségi tulajdonrészét meg akarta szerezni a Tiborcz-féle Waberer’s, ám ez az üzlet meghiúsulni látszik.

Hozzászólások

Útmutató cégvezetőknek

Pénznemváltás

Egy társaság bármikor dönthet arról, hogy egy másik devizanemben vezeti a könyvelését?