Úgy tűnik, de mégsem értjük a mindfulness lényegét
Pedig egyre többen űzzük.
A HVG Extra Pszichológia negyedévente megjelenő női magazin - tematikus lapszámaiban olyan érdekes és informatív témákkal foglalkozik, amelyek nap mint nap felbukkannak életünkben. A magas színvonalú, szórakoztató magazin igényes tartalmával legalapvetőbb élethelyzeteink nehézségeire kínál megoldási alternatívákat.
Pedig egyre többen űzzük.
Szó szerint belebetegedhetnek a családon belüli erőszak áldozatai a fizikai, szexuális vagy pszichés bántalmazásba. Egy új kutatás szerint minél többféle formát ölt a bántás, annál nagyobb az esélye a hosszú távú egészségkárosodásnak.
Több szakmai kötet után Érzelmi örökség – Hogyan oldjuk fel a transzgenerációs traumákat? címmel a szélesebb nyilvánosság számára írt könyvet, amelyet több mint húsz országban adnak ki. Mint mondja, a trauma radioaktív: érzelmi és fizikai kisugárzása a következő nemzedékek életére is kihat. Az izraeli születésű, New Yorkban élő pszichológusnővel családi és társadalmi traumákról és a felépülés lehetőségeiről beszélgettünk.
Érdemes akkor is feladatvezérelten élnünk.
Tomás Navarro spanyol pszichológus a kincugimesterek filozófiáját használva arra tanít, miként küzdhetjük le a nehézségeket, és gyógyíthatjuk be lelki sebeinket.
A Biblia egy olyan könyv, ami összefog és szolidaritást teremt – fogalmazták meg a HVG Pszichológia Szalon legutóbbi kerekasztal-beszélgetésének résztvevői. Mit keresnek az emberek Istenben, és miben segít a hit? És hogyan lesz a szeretetből forradalom?
A briteknél komoly veszély a közösségi hálók hamis világa, ezt ráadásul tetézi az internetes zaklatás.
Szüleinktől kapjuk a modelljeinket, a felmenőinkkel láthatatlan szálak kötnek össze. A legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban annak eredtünk a nyomába, mennyire determinálja testünket, lelkünket családi és egyéni múltunk, élettörténetünk.
Életfeladataink egyik legfontosabb kihívása a kapcsolódás, pártalálás. Ez ritkán sikerül elsőre, a legtöbb ember számos párkapcsolati tapasztalatot szerez, mire rátalál önmagára és legjobb társára. A kapcsolódás képességét és alapvető mintáit a korai anya–gyermek kapcsolatból, a családi dinamikából és szüleink párkapcsolatából kapjuk.
Tévúton járunk, ha sokat remélünk tőle.
Honnan tudhatom, mi van a családi csomagomban? Szolgál-e engem az, amiben felnőttem, vagy sem? Feldmár András pszichoterapeuta és Tóth László mentálhigiénés szakember Nem Szentírás! című könyvük beszélgetéseit folytatják bibliai történetek kapcsán.
De ettől még nincs vége a barátságnak – mutatja egy amerikai kísérlet.
Sokszor halljuk, használjuk a kifejezést, hogy valamilyen rossz emléket, történetet feldolgoztunk – akár egy teljes gyermekkort vagy kapcsolatot. De vajon tudjuk, hogy pontosan mit jelent ez, és mikor haladtunk át a célvonalon?
A jobbosok és a balosok fejében másképp reagálnak az idegsejtek.
Hogyan lehet hasonló sorsunk, mint a szüleinknek, még akkor is, ha mindent megteszünk, hogy elkerüljük? Van-e ebből menekvés, és ha igen, hogyan?
Ha azt akarjuk, hogy a gyerekünk tudjon önállóan dönteni és élni, akkor vállalni kell bizonyos konfliktusokat – hangzott el a HVG Extra Pszichológia Szalon legutóbbi szalonestjén, ahol a vendégek, Szél Dávid és Hajós András a kamaszkor problémáit és dilemmáit járták körbe. A szokatlanul oldott hangulatú beszélgetés során szóba kerültek tinédzserkomplexusok, a bűnügyek határát súroló kamaszstiklik, és hogy a szülőknek sokszor milyen nehéz a helyes arányokat eltalálni a gyerekükkel való kapcsolatban.
A következő HVG Extra Pszichológia Szalonban Feldmár András pszichoterapeuta és Tóth László teológus, mentálhigiénés szakember beszélgetnek.
Amikor az életünk szárnyal, eszünkbe sem jut erőfeszítéseket tenni. A mai súlyos időkben itt az alkalom, hogy változtassunk. Ha a lelki egészségünkért, a kapcsolatainkért szeretnénk tenni, akkor íme néhány tipp, mit is tehetünk a pénzügyekben.
Az énidőnek óriási szerepe van, többek között a stresszoldásban.
Ne féljen a konfliktustól a szülő, mert az normális, az viszont nem, ha a kamasz gyereke túl hosszan beleragad valamilyen extremitásba – hívja fel a figyelmet Szél Dávid tanácsadó szakpszichológus. A Tabuk és dilemmák a kamaszok nevelésében című, most megjelenő kötet szerzőjével arról is beszélgettünk, hogyan lehet a szülő „érzelmileg elérhető” a stresszes hétköznapokban, miért nehezebb nem beszélni a szexről, mint beszélni róla, illetve mikor és miért káros a pornó.