Papp László Tamás

Papp László Tamás
Fidesz kontra Jobbik: szétválik, ami nem tartozik össze
 

Fidesz kontra Jobbik: szétválik, ami nem tartozik össze

A Fidesznek a Jobbik feladta a leckét: nem elég mérsékelt középerőnek lenni, annak is kell látszani. A baloldal pedig jól teszi, ha csak olyankor kiált szélsőséget, ha valami tényleg annak bizonyul. És nem akarja politikai érdekből akkor is összemosni a mérsékelt és radikális jobbot, amikor az előbbi épphogy elhatárolódni próbál az utóbbitól. Ha a pártállamot kiszolgáló volt MSZMP-funkcionáriusokról el kellett hinnünk, hogy ők már baloldali demokraták, akkor a Fidesz-politikusoknak is meg kell adni a bizalmat, mikor érzékeltetik: szemben állnak a nyugati típusú demokráciát megkérdőjelező erőkkel.



Bajnai Gordon: egy későn jött technokrata búcsúja
 

Bajnai Gordon: egy későn jött technokrata búcsúja

Bajnai Gordon megkísérelte két elődje – Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc – hibáit, mulasztásait, bűneit helyrerakni. A szocialista-liberális koalíció – a gazdaságpolitikai kényszerek előtt az utolsó pillanatban meghajolva – gyakorlatilag felszámolta, visszacsinálta annak javarészét, amit korábban létrehozott vagy fenntartott. Ezzel nyíltan beismerte, a kormányzás nyolc évéből hetet a szakadékba vezető úton botorkálta végig. Hogy azután, megriadva az önmaga gerjesztette csődtől, észbe kapjon. Ekkor jött Bajnai.


Országos Választási Központi Bizottság
 

Országos Választási Központi Bizottság

A Fidesz saját dugájába dőlt, a balliberális oldal pedig most ássa a vermet, amibe esetleg a jövőben fog belezuhanni. Így összegezhető az Országos Választási Bizottság (OVB) állandó tagjainak jelölése-választása. Nyolc éve a Fidesz delegálta és választatta meg a parlamenttel az OVB valamennyi tagját. Az idén a törvényhozás balliberális többsége az OVB-be – egyetlen kivétellel – saját embereit ültette be. Pedig a választás eredményét hitelesítő grémiumnak kerülnie kell a részrehajlás gyanújának árnyékát is.


 Mekkora hitelük van Orbán bírálóinak?
 

Mekkora hitelük van Orbán bírálóinak?

Lehet és kell is bírálni Orbán Viktort, ha elhallgatja ígéretei teljesülésének gazdasági, társadalmi és emberi árát. Ám hiteltelen a bírálat azok szájából, akiknek egy kritikus szavuk sem volt a 2002-es és 2006-os választás balliberális győzteseinek felelőtlen, populista, a következményekről hallgató vállalásaira, illetve akik teljes mellszélességgel kiálltak a gyurcsányi megszorítások mellett, Orbán várható takarékossági lépéseit viszont már jó előre fúrják. Azoknak a jobbosoknak a hitelessége is megkérdőjeleződik, akik a megszorítást csak akkor tekintik népnyúzónak, ha balról jön.



Orbán úgy tesz, mintha kampányolna
 

Orbán úgy tesz, mintha kampányolna

Orbán érthetően beszélt, de nem sokat mondott. Ha ennyi a programja, könnyű lesz betartani – ironizálhatnánk. Nem ígért vért, verejtéket, könnyeket – igaz, oázist és Kánaánt sem. Utóbbi a két előző választás röhejes, aztán pénzügyi tragédiába forduló ígérethalmazához viszonyítva akár üdítő fellélegzésnek is elmehet.


A hazug elment, a hazugság maradt
 

A hazug elment, a hazugság maradt

Nem azon csodálkozom, hogy Gyurcsány Ferenc hazudott, trükközött, manipulálni próbált. Hanem azon, hogy vannak magukat elfogulatlan írástudónak nevezők, akik erre csak 2006 őszén jöttek rá. Hogy itt tart a politikai kultúránk. Miszerint sokaknak csak akkor esik le a tantusz, ha az arcukba vágják a nyilvánvaló hazugságot. Vagy még akkor sem. Esetleg a hazugot eltaszítják, hazugságát azonban – ideológiailag átmázolva – továbbra is magukhoz ölelik. Aki nem tanul, az újra és újra a politikai hazugságok áldozata lehet, akármelyik oldalon is vezetik az orránál fogva.


Gyurcsány elment, de van-e igény újabb hazugságokra?
 

Gyurcsány elment, de van-e igény újabb hazugságokra?

Nem azon csodálkozom, hogy Gyurcsány Ferenc hazudott, trükközött, manipulálni próbált. Hanem azon, hogy vannak magukat elfogulatlan írástudónak nevezők, akik erre csak 2006 őszén jöttek rá. Hogy itt tart a politikai kultúránk: sok embernek csak akkor esik le a tantusz, ha arcába vágják a nyilvánvaló hazugságot. Vagy még akkor sem.


 Még egyszer szegény Mádiról, avagy mondj igazat…
 

Még egyszer szegény Mádiról, avagy mondj igazat…

A nyugdíj-és ingatlanadó-vita bizonyítja: a Fidesz továbbra is kerüli népszerűtlen gazdaságpolitikai tézisek felvetését. Pedig a győzelmet már aligha vehetik el tőle, és a jövőbeni megszorítások sarának javarészét nyugodtan ráverhetné a nyolc éve kormányzó politikai riválisaira.


A Tasnádi-Éliás összetűzés margójára
 

A Tasnádi-Éliás összetűzés margójára

Gombaként nőnek ki a földből a befolyásható, megfélemlíthető embertársaik kifosztására szakosodott bűnszervezetek. A jogrendszer pedig gyakran tehetetlen. Ám a jogtalanság látszólagos ellenpólusát jelentő tényezők sem feltétlenül a demokratikus racionalitás pártján vannak.


Megeszi-e a multi reggelire a kisvállalkozót?
 

Megeszi-e a multi reggelire a kisvállalkozót?

Gazdaságunk hazai kis halait momentán nem a multinacionális cápák, hanem a korrupt-pazarló állami rablóhalak veszélyeztetik. Értelmetlen hát ideológiai alapon a helyi vállalkozót a nemzetközi mamutcég, magyar gazdát a külföldi áruházlánc ellen uszítani.


A rendőrmaffia sötét árnyéka
 

A rendőrmaffia sötét árnyéka

Ott ahol a rendőri csúcsvezetés (és beosztottjai, tisztelet a kivételeknek) évszázadokon át feudális abszolutista, horthysta tekintélyelvű, sztálini totalitárius, majd végül kádári autokrata uralmi formák politikai bűneinek engedelmes végrehajtójaként, elnyomó gépezet üzemmérnökeként dolgoztak, ott két évtizednyi demokrácia nem garancia ennek a fordítottjára. Különösen nem, ha tudjuk: többszázados jogállamokban is gyakori jelenség, hogy a törvényt pont az hágja át, akinek óvnia kéne.