Rákellenes hatása lehet a mindenkit lefogyasztó gyógyszernek

Egy új kutatás szerint lényegesen kisebb valószínűséggel halnak meg a vastagbélrákban szenvedő emberek, ha szednek fogyást segítő, GLP-1-alapú gyógyszert.

  • HVG

A veszélyes májbetegségek, az alkoholfüggőség és a biológiai öregedés ellen is hatékonynak találták már mindenkit lefogyasztó szuperinjekciókat, bár érdemes azt is megjegyezni, hogy olykor veszélyes mellékhatásokra is fény derül.

Most azonban ismét egy pozitív dolog derült ki az Ozempicről és a hasonló készítményekről: akár rákellenes hatásuk is lehet. A Kaliforniai Egyetem (San Diego) kutatói vastagbélrákkal diagnosztizált emberek leleteit nézték át, és úgy találták, hogy azoknak, akik GLP-1-alapú gyógyszert szedtek, fele akkora valószínűséggel haltak meg öt éven belül – szemben azokkal, akik nem szedtek ilyen készítményeket.

Mint a Gizmodo kifejti, napjaink leghatékonyabb fogyást segítő hatóanyagai, mint például a szemaglutid, a GLP-1 hormont utánozzák. Ez a hormon természetesen is előfordul a szervezetben, és az éhség, valamint a vércukorszint szabályozásáért felel.

A tudósok azonban rájöttek, hogy a GLP-1-nek a fogyáson túlmutató jótékony hatásai is vannak: csökkentik az elhízással kapcsolatos problémák, például a szívbetegségek kockázatát is. Ide sorolható az elhízással szintén összefüggő vastagbélrák is: a kialakulás nagyobb kockázata mellett az elhízott embereknél a halál veszélye is nagyobb a diagnózis után.

Ezért vették górcső alá ezt a kapcsolatot a Cancer Investigation című folyóiratban frissen megjelent kutatás szerzői is. Ők összesen 6000 vastagbélrákos beteg adatait elemezték.

Az alkoholfüggőség ellen is hatásos lehet az Ozempic

Egy kutatás szerint tényleg segítheti az alkoholról történő leszokást az egyik legnépszerűbb fogyókúrás gyógyszer, bár további vizsgálatokra még mindenképp szükség van.

Mint kiderült: összességében a GLP-1-alapú gyógyszert szedő betegek 15,7 százaléka halt meg öt éven belül, míg azok körében, akik nem szedtek ilyen készítményt, 37,1 százalék volt ez az arány. Ha figyelembe vettek olyan tényezőket, mint a testtömegindex, az életkor és a daganat súlyossága, akkor is nagyobb volt a túlélés valószínűsége a GLP-1-gyógyszert szedőknél.

Fontos azonban kiemeli, hogy a tanulmány megfigyelésen alapul, vagyis csak a GLP-1-használat és a halálozás közötti összefüggésre tud rámutatni, ok-okozati kapcsolatot nem tud feltárni. A különbségek azonban jelentősek, ezért érdemes a jövőben tovább vizsgálni ezt a kapcsolatot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Hozzászólások