szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az olasz legfelsőbb bíróság ítélete szerint nem feltétlenül fajgyűlölő sértés, ha olaszul "koszos négernek" neveznek egy külföldit. Az ítélet, amelyet kolumbiai nőket sértegető és bántalmazó olasz férfiak egy csoportjának ügyében hoztak, mély aggodalmat keltett a fajgyűlölet megfékezésére törekvő Olaszországban.

A bíróság felmentette az olasz férfiak egyikét, aki azzal védekezett, hogy nem tanúsított fajgyűlölő magatartást, amikor azt kiabálta: "Koszos négerek - mit keresnek itt ezek a négerek?".

A bírósági indoklás szerint a "koszos néger" sértést nem "valódi gyűlölet" motiválta, hanem "egy másik fajhoz tartozó személy iránti általános ellenszenv, türelmetlenség vagy elutasítás kifejeződése". 

Az olaszok többsége nem vonja kétségbe, hogy valakit "koszos néger" kifejezéssel illetni fajgyűlölő sértés. A kifejezés alig hallható, és semmivel sem tartják elfogadhatóbbnak, mint Nagy-Britanniában vagy az Egyesült Államokban. Az olasz politikai élet egységesen elítélte az ítéletet, mondván, soha rosszabbkor nem jöhetett volna. 

Olaszországban vasárnap este késve kezdődtek a labdarúgó mérkőzések, mivel a játékosok "Nemet a fajgyűlöletre" feliratú zászlókkal léptek pályára, válaszul a november 27-i incidensre.

A Messina elefántcsontparti védője, Marc Zoro ugyanis kilátásba helyezte, hogy elhagyja a pályát, mivel az AC Milan szurkolói rasszista dalokat énekeltek.

Carlo Fucci, az olasz bírák országos szövetségének alelnöke figyelmeztetett, hogy legfelsőbb bíróság döntése miatt hatástalanok lehetnek a fajgyűlölet ellen bevethető eszközök. Az ítélettől még a gyakran fajgyűlölettel vádolt Északi Liga is elhatárolódott.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Körkapcsolás: rasszizmus az európai futballpályákon

Az NB1. legutóbbi fordulójában az Újpest a Dunaferrt fogadta. A hazai szurkolók egy része pedig huhogással és rasszista rigmusokkal fogadta Thomas Sowunmit, a dunaújvárosiak fekete bőrű támadóját. Az európai futballhoz az újjáéledő rasszizmus tekintetében tehát már megkezdtük a felzárkózást. A két angol játékost, Emile Heskey-t és Ashley Cole-t Pozsonyban ért incidens óta a fajgyűlölet és a futball kapcsolata ismét téma -  külföldön.