Frenkelt vád alá helyezték

Vád alá helyeztek egy orosz bankárt a jegybanki alelnök múlt őszi megölésének megrendelése miatt. Alekszej Frenkelt szerdán hivatalosan megvádolták az ügyészek a moszkvai Baszmannij kerületi bíróságon Andrej Kozlov jegybanki alelnök megölésének megszervezésével - közölte a védő, Igor Trunov az orosz média képviselőivel.

  • MTI MTI
Frenkelt vád alá helyezték
Kozlovot - aki pénzmosással gyanúsított bankok tucatjait záratta be az elmúlt három évben - tavaly szeptember 13-án sebezték halálra, amint egy moszkvai sportklubban vívott amatőr futballmeccsről távozott. Frenkel, akit a múlt héten vették őrizetbe, s hétfőn helyezték vizsgálati fogságba két hónapra, hevesen cáfolta a vádakat.

Kozlov 2005 derekán nem engedte be a Frenkel vezette VIP-bankot a kötelezővé tett betétbiztosítási rendszerbe. Miután pedig Frenkel fellebbezésének egy moszkvai döntőbíróság helyt adott, Kozlov 2006 júniusában megvonta a VIP-bank működési engedélyét egy újabb ellenőrzés után. Frenkel ezt a döntést is megfellebbezte. 

Az ügyészek szerint azonban egyúttal megkérte a már szintén vizsgálati fogságba vetett Liana Aszkerovát Kozlov megölésének megszervezésére jutalom fejében - jelentették orosz lapok, hozzátéve: Aszkerova nevezte meg Frenkelt a gyilkosság megrendelőjeként.

Elemzők arra gyanakodtak, hogy Kozlov megölését inkább olyan maffiózók rendelhették meg, akik nagy pénzeket vesztettek a jegybanki alelnök végzett banktisztogatások következtében.

Ügyészekre hivatkozó médiajelentések szerint Aszkerova és ukrán üzlettársa keresni akart az ügyleten, s ahelyett, hogy vérbeli keresztapákhoz fordultak volna, olcsón fogadtak fel elkövetőket. Ezek azonban nem voltak profi bérgyilkosok, és így könnyen elfogták őket. Aszkerova akkor vált gyanússá, amikor idegesen szervezte letartóztatott üzlettársának védelmét.

Már Kozlov megölése után a döntőbíróság helybenhagyta a VIP-bank engedélyének megvonását, míg a felszámolását a jövő hét elején tárgyalja a múlt év végén indult csődeljárásban.