szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Franciaországnak a hivatalos állásponttal ellentétben 1990 óta tudomása volt a ruandai "népirtás kezdeményeiről", de ennek ellenére tovább támogatta a hutu rezsimet - derül ki a Le Monde című napilapban hétfőn nyilvánosságra hozott diplomáciai dokumentumokból.

A kormányülésekről készült jegyzőkönyvek és a diplomáciai feljegyzések szerint a ruandai francia nagykövetség 1990-ben többször figyelmeztette Párizst arra, hogy "megszaporodtak az önkényes letartóztatások a tuszik körében", és "félő, hogy a konfliktus etnikai háborúba torkollik".
 
A dokumentumokat a francia katonai bíróság június 27-én kapta kézhez, ahol emberiesség elleni bűncselekmény és népirtásban való bűnrészesség kivizsgálása céljából indult eljárás 2005 decemberében a francia hadsereg ellen. Az eljárás tárgyát az 1994. június 22. és augusztus 22. közötti Türkíz-hadművelet részletei képezik.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Szerbia nem népirtó

Szerbia nem tekinthető az 1992 és 1995 közötti boszniai népirtó akciók társtettesének, bár pénzzel és fegyverrel...

MTI Világ

Hágában ítéletet hirdetnek a boszniai népirtás perében

Ítéletet hirdet a Nemzetközi Bíróság hétfőn Hágában abban a perben, amelyet Bosznia-Hercegovina még 1993 márciusában indított az egykori Jugoszlávia ellen népirtás és agresszió címén az akkor még zajló boszniai háborúval összefüggésben.

Világ

Népirtás-politika

Az Oszmán Birodalom kormánya 1915-ben határozott a Kelet-Anatóliában élő örmények elköltöztetéséről.