szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Francis George bíborost, Chicago érsekét választották az Egyesült Államok Püspöki Konferenciájának elnökévé.

A 70 éves bíborost a Baltimore-ben összeült püspökök kedden 85 százalékos szavazati aránnyal választották meg vezetőjüknek a következő három évre. Francis George bíboros 2004 óta a testület alelnöke, és az elnöki tisztségben William Skylstad de Spokane-t, Washington állam érsekét váltja.

A filozófiából és teológiából is doktori címmel rendelkező chicagói érsek hat nyelven beszél, és szerteágazó kapcsolatokat épített ki a Vatikánnal. A püspöki konferencia elnökeként ő látja vendégül XVI. Benedek pápát, aki áprilisban tesz látogatást Washingtonban és New Yorkban.

Francis George megválasztása csalódást keltett azok körében, akik az egyházi személyek által gyermekek sérelmére elkövetett zaklatások ellen, illetve azok leleplezéséért küzdenek. Az érsek ugyan egyike volt a gyermekek védelméről született amerikai püspöki chartának, de bírálói szerint semmit sem tett a chicagói érseki egyházmegyében szolgáló pedofil papok kiszűréséért. A Voice of the Faithful (A hívők hangja) nevű katolikus gyermekvédő szervezet különösen Daniel McCormack esetét rója fel a bíborosnak: e pap viselt dolgairól az egyház már 1992 óta tudott a különböző feljelentések révén, ennek ellenére George meghagyta őt továbbra is iskolai hivatalában. McCormackot végül 2006 januárjában letartóztatták, és öt évi börtönre ítélték.

2002 óta a pedofil papok botrányai mintegy 2,8 milliárd dollárba kerültek az amerikai katolikus egyháznak: ennyi kártérítést kellett kifizetniük az áldozatoknak. Csak az elmúlt öt évben 3000 pap ellen tettek feljelentést. A közelmúltban George egyik helyettese, Thomas Paprocki chicagói segédpüspök egy ügyvédek előtt celebrált mise prédikációjában kijelentette: „maga az ördög” áll a papok elleni keresetek mögött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A pedofil papok csődbe viszik a püspökséget

Az amerikai csődtörvény biztosította védelem alá helyeztette magát kedden a San Diegó-i katolikus püspökség, miután nem sikerült pénzügyi megállapodnia a pedofil papok áldozatainak nyújtandó kártérítésekről.

MTI Világ

Kártérítést kaptak a pedofil papok áldozatai

Megállapodásra jutott a Los Angeles-i római katolikus érsekség a pedofil papok áldozataival ez utóbbiak kártérítéséről: az egyház összesen 660 millió dollárt fizet több mint félezer embernek - közölték az érsekséghez közel álló források.

MTI Világ

Választás elé állították a New York-i pedofil papokat

A kiskorúak szexuális zaklatásával vádolt papok a New York-i katolikus egyházmegyében választhatnak, vagy lemondanak a papi hivatásról, vagy életük végéig szigorú megfigyelés alá helyezik őket - tudta meg az érsekségtől a The Washington Times pénteken.

MTI Világ

A pápa „bastája” a pedofil papoknak

Szinte „az isteni harag” tört ki XVI. Benedek pápából az elmúlt hét végén, amikor ír püspököket fogadott. Vatikáni bennfentesek szerint a pápa ritkán látszott ennyire bosszúsnak, hajthatatlannak, ridegnek.

MTI Világ

Tartalékolnak a pedofil papok jövőbeli áldozatainak

Az amerikai Portland érseksége 75 millió dollárt költ a pedofil papok legkevesebb 170 áldozatának kártalanítására egy peren kívüli egyezség keretében, amelynek dokumentumai kedden kerültek nyilvánosságra az Egyesült Államokban.

MTI Világ

Peren kívüli megegyezés pedofil papok áldozataival

Peren kívül ismeretlen összegű, de vélhetően legalább több tízmillió dollárra tehető kártérítésről egyezett meg az Egyesült Államokban az Oregon állambeli Portland érseksége pedofil papok közel 150 áldozatával.

hvg.hu Shake

Férfiatlanítással a pedofília ellen

Az angol kormány a napokban egy új törvénytervezetet tárgyal, amely szerint a szexuális bűncselekmények elkövetőit kémiailag férfiatlanítani lehetne. Az új büntetési forma, amely során injekciókkal csökkentik az elkövető tesztoszteron szintjét, bevett gyakorlat több amerikai államban, valamint Dániában, Svédországban, Norvégiában, Franciaországban és Svájcban.