szerző:
Iványos Judit
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bármikor elnémulhat a Bumerángnak is otthont adó Neo FM, a Médiatanács már felmondta a szerződésüket. A rádió abban reménykedik, hogy a hatóság nem bonthatja fel velük a szerződést, mivel a tulajdonosok szerint védi őket a csődtörvény. Ha megszűnik a Neo FM, akkor a Class FM a médiatörvény szerint akár egyeduralkodóvá is válhat a piacon.

Még nem dőlt el, hogy mikor szűnik meg a Neo FM, egy jó pár hetes jogi procedúra várható. A Fidesz-közeli cégekhez közel álló, Nyerges Zsolt tujadonnában lévő Class FM monopolhelyzetben maradhat a piacon, mivel az új médiatörvényben nincsen olyan utalás, amely meghatározná, hogy hány kereskedelmi rádió uralja a frekvenciákat.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szerdán bontotta fel a Neo FM rádiócsatornára vonatkozó frekvenciaszerződést, mert a csatornát üzemeltető cég a hétfői határidőig nem kezdte meg frekvenciadíj-tartozásainak törlesztését – jelentette be a Médiatanács szóvivője szerdán. A Neo FM-et működtető cég szerint a tanácsnak nincs joga felmondani a szerződést, mert a társaság csődvédelem alatt áll, illetve ideiglenes fizetési haladékot kapott.

Ütköző törvények közt

"Az adóssal kötött szerződéstől nem lehet elállni, vagy azt nem lehet felmondani arra hivatkozással, hogy az adós a fizetési haladék időtartama alatt tartozását nem egyenlíti ki” – így szabályozza a csődvédelmet az 1991-es csődtörvény. Erre hivatkozott szerdán a Neo FM fenntartója, amikor azt állította, hogy a Médiatanács jogszerűtlenül bontott szerződést a rádióval.

Viszont a médiahatóság nem a csődtörvényre, hanem a médiatörvényben szabályozott jogaira hivatkozva járt el, amikor azonnali hatállyal felmondta az állami tulajdonban álló országos frekvencia használatáról szóló, közte és a rádió között létrejött szerződést.

A Neo FM vezetői a csődvédelem bejelentésekor
MTI / Földi Imre

A médiatörvény több paragrafusa is foglalkozik a szerződést megszegő szolgáltatokkal szembeni eljárásról, melyek alapján a médiahatóság akár már januárban is szerződést bonthatott volna a Neo FM működtetőjével. A rádió decemberről tartozik a tavalyi frekvenciadíjuk egy részével, az idei frekvenciadíjjal, a tavalyi árbevétel alapú díj idénre halasztott részleteivel és a 153 milliós bankgarancia felmutatásával – ez a Médiatanács szerint összesen 750 millió forintos kötelezettséget jelent. Márpedig a médiatörvény szerint a díjfizetés késedelme esetén a médiahatóság a szerződést harmincnapos határidővel felmondhatja. Továbbá amennyiben a médiaszolgáltató a médiaszolgáltatási díj bármely részének megfizetésével késedelembe esik, vagy a díjfizetést elmulasztja, a Médiatanács jogosult a hatósági szerződést akár tizenöt napos határidővel megszüntetni.

Ezekkel a rendelkezésekkel a Médiatanács eddig nem élt – közölték a hvg.hu-val a Médiatanács sajtószolgálatán. A médiatörvény ugyanakkor azt is kimondja, hogy súlyos és ismételt szerződésszegés esetén a Médiatanács akár azonnali hatállyal, türelmi idő nélkül is felmondhatja a szerződést, márpedig a díjfizetés több hónapos elmaradása ilyen súlyos törvényszegésnek minősül a 2010-es törvény szerint. A Médiatanács viszont ezzel a jogával sem élt, hónapokon keresztül elnézte a rádiónak a jogsértéseket.

Beelőzték a médiahatóságot

A Cégközlöny szerint a rádiót fenntartó FM1 Zrt. a bejelentés napján, június 18-án csődeljárás iránti kérelmet nyújtott be a Fővárosi Törvényszékre, ezért a cégbíróság közleménye szerint "a bíróság további döntéséig ideiglenes fizetési haladék illeti meg". Ezt a közleményt a bíróság egy nappal a Médiatanács döntése előtt tette közzé, tehát a csődvédelem már élt, amikor a hatóság bejelentette a döntését. A csődtörvény márciusban hatályba lépett új rendelkezése szerint a csődvédelembe menekült cégek szerződéseit nem lehet felmondani, még akkor sem, ha jelentős összegekkel tartoznak.

A fizetési haladékra vonatkozóan a csödtörvény megszabja, hogy milyen kifizetések történhetnek meg a csődvéedelem alatt is - ezek közé tartózik többek között a közműdíj, a bérek és járulékok -, de a médiaszolgáltatási díj nem szerepel a felsorolásban, tehát ez fizetési haladékot jelenthet a Neo FM-nek. Hogy a Médiatanács a médiatörvény pontosan mely paragrafusa alapján mondta fel a szerződést a Neo FM tulajdonosaival, az sem a hatóság korábbi közleményeiből, sem az erre vonatkozó kérdéseinkre adott e-mailes válaszaikból nem derült ki, mindössze azt hangsúlyozták, hogy a csődtörvénytől függetlenül jogszerűen jártak el. (Cikkünk mgejelenésével egy időben került ki a médiahatóság honlapjára a Médiatanács Neo FM-ügyben született június 20-i határozata, melynek részleteiről az alábbi keretes írásban olvashat - a szerk.)

Egy évig leveleztek

A Neo FM már tavaly március óta gondban van azzal a bankgaranciával, amit még a 2009-es sugárzási szerződés megkötésekor magára vállalt – derül ki a médiahatóság honlapjára péntek délután felekrült határozat szövegéből (A bankgarancia alapvető feltétele a sugárzási engedélynek, ha a cég nem fizeti a frekvencia díjat, akkor a hatóság erről a bankszámláról érvényesítheti a jogait). Miután a Médiatanács a tartozásokat erről a számláról érvényesítette, a Neo FM tulajdonosai nem tudták pótolni a bankgarancia fogyó keretét és többször kértek haladékot a Médiatanácstól a garancia teljesítésére. A határozat szerint a Médiatanács 2011. június 11-ig teljesen lehívta a bankgaranciát, azóta a cég ezt nem tudta pótolni.

A hatóság az idei évben több alkalommal is hatósági eljárást indított a rádióval szemben és kérte a garanciát, amire a cég rendszerint haladékot kért, de a saját maga által megjelölt határidőket nem tudta betartani. Június 6-án a hatóság 12 havi részletfizetési kedvezményt adott a Neo-nak az 587 millió forintnyi tartózása megfizetésére, de feltételül szabta, hogy e hét hétfőig mutassa fel a 153 milliónyi bankgaranciát és fizesse be az első, 48 milliós részletet. Ezt követően a Neo FM tulajdonosai felajánlottak egy 483 milliós váltót, de a határozat szerint sem a váltót, sem annak másolatát nem küldték meg a Médiatanácsnak – amely saját értelmezése szerint ilyen értékpapírt el sem fogadhatna.

A hatóság a határozat szerint végül a bankgarancia hiánya – azaz a Médiatanács és a Neo FM közti szerződés megszegése –, és nem a frekvenciadíj fizetésének elmaradása miatt mondta fel a szerződést, amire a médiatörvény szerint joga van. Ezt a határozat szerint június 20-án mondta fel, viszont az FM1 Zrt. már egy nappal korábban csődvédelem alá került. Miután az ügyben a két törvény ütközik, várhatóan hosszú jogvita lesz a felek között, hogy szabályos volt-e az eljárás.

Mikor hallgat el a Bumeráng?

Arra a kérdésünkre, hogy miért pont most döntött így a hatóság, nem adtak egyértelmű választ. Leginkább a fokozatosság elvére hivatkoztak és arra, hogy a hatóság már többször adott haladékot, illetve részlettörlesztési lehetőséget a Bumerángnak is otthon adó rádiónak.

Bochkor Gábor - merre tartanak?
Túry Gergely

Elmondásuk szerint a Neo FM azért sugározhat tovább, mivel még hivatalosan a rádió nem kapta kézhez a határozatot, a Médiatanács nem tartaná „korrektnek”, ha úgy némulna el a rádió, hogy nincs aláírva a szerződés mindkét oldalról - mondta a Médiatanács munkatársa, csütörtökön.

Tóth András, az Antenna Hungária munkatársa megkeresésünkre azt mondta, hogy addig nem kapcsolják ki az adást, amíg nincsen hivatalos határozat és megvárják, hogy a Neo FM él-e a 30 napos felmondási idővel. Arra a kérdésünkre nem kívánt válaszolni, hogy van-e a rádiónak tartozása az Antenna Hungária felé.

Never ending sztori

A Sláger Rádió szintén kenyértörésig jutott a Médiatanács jogelődjével, az Országos Rádió és Televízió Testülettel. Az első három évben mialatt sugároztak, a Sláger nem tudta kitermelni a frekvenciacsomag használatáért ígért díjat. A cég 2001-ben nem fizette tovább a havidíjat, majd a frekvenciák használatáért felkínált összeget nem tudta átutalni az államkincstár számára. Az ORTT szerződésszegésre hivatkozva 2002. novemberében felbontotta a megkötött szerződést a Sláger Rádióval. Végül megegyeztek: a hatóság 70 százalékkal csökkentette a rádió által fizetendő díjakat, cserébe pedig 5 évvel (2009-ig) hosszabbította meg a Sláger koncesszióját.

A médiahatóság az elmúlt másfél évben többször szabott ki büntetést a Neo FM rádió jogszabálysértései miatt. 2011 júniusában, 5,5 millió forint megfizetésére kötelezte a hatóság a rádiót, mivel novemberi és decemberi műsoraiban kevesebb hírműsort adott a szerződésben vállaltnál. 2011 januárjában 20 milliós bírságot szabtak ki a Neo FM-nek, azért, mert túllépték a reklámsugárzás megengedett mennyiségét és kevés hírt közvetítettek. 2010 decemberében ugyancsak reklámidő túllépése miatt kapott 25 millió forintos büntetést a rádió.

Monopol helyzetben a Class FM?

Egyeduralkodóvá válhat a Class FM, ha végleg elnémul a Neo FM – mondta a hvg.hu-nak Polyák Gábor médiajogász. A 2010-es médiatörvényben ugyanis nincs utalás arra, hogy hány országos kereskedelmi rádiónak kell lennie az éterben.

A korábbi, még 1996-ban elfogadott médiatörvény – melyet az új médiatörvény hatályon kívül helyezett –, leszögezte, hogy a Danubius sávja mellett a hatóság köteles megpályáztatni a 87,5-108,0 MHz frekvenciasávba egy másik rádiót is, amit később a Sláger Rádió szerzett meg. Úgy tűnik tehát, hogy nincs törvényi akadálya annak, hogy a Class FM monopolhelyzetbe kerüljön - mondta a hvg.hu-nak Polyák Gábor médiajogász.

Nyerges Zsolt - csak egy maradhat?
MTI / Czeglédi Zsolt

A független Kantar Média Kft. (KM) adatai szerint a jobboldali kötődésűnek tartott Class FM-et már a 2009-es novemberi induláskor – az MSZP-s támogatású Bajnai-kormány idején – előnyben részesítette az állami szféra. A költési arányokat mutató listaáron számolva a 75 százalékos országos lefedettséggel bíró rádió az első két hónapban kevesebb reklámot szerzett meg, mint a Neo FM, ám ebből 23 százalék volt az állami szféra hirdetéseinek aránya, szemben a Neóval, ahol az állami reklámok aránya csak 2,8 százalékot tett ki.

A kormányváltást is hozó 2010-es évben valamelyest zárult az olló a két országos rádió között: az összes reklámbevételen belül a Classnál 8,6, a Neónál 3,4 százalék volt az állami hirdetések aránya a KM adatai szerint. Idén az állami intézmények és vállalatok már egyetlen fillért sem reklámoztak a Neo FM-en.

A Közgép nevű építőipari céget is vezető Nyerges Zsolt többségi tulajdonában lévő rádió, a Class FM tehát egyeduralkodóként tarolhat a hirdetések bevételével az országos piacon. (A Class és az állami vállalatok viszonyáról, a rádió által megszerzett állami kampány- és reklámköltéskeről itt olvashat részletesebben.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Médiatanács: jogszerű volt a Neo FM szerződésének felmondása

A Médiatanács szóvivője levélben tájékoztatta a Neo FM vezérigazgatóját arról, hogy a hatóság tegnapi döntése mind a cég által felajánlott váltó, mind a társaságot érintő csődvédelem tekintetében jogszerű volt - közölte csütörtökön az MTI-vel a hatóság szóvivője. Kiricsi Karola szerint a levélben cáfolják a csatornát működtető vállalkozás vezetőinek állítását, miszerint a médiatanács nem mondhatta volna fel a társaság médiaszolgáltatási szerződését.

hvg.hu Vállalkozás

Bajban még egy rádió: csődvédelmet kért a Neo FM

Csődvédelmet kért cégére a Neo FM rádiót üzemeltető FM1 Zrt., mert állami hirdetések híján nem tudják fenntartani magukat. Az NMHH azt közölte: a Médiatanács ma éjfélig várja, hogy a Neo FM tulajdonosai "élnek-e a hatóság által felajánlott mentőcsomaggal".

hvg.hu Itthon

Elnémulhat a Bumeráng: felmondták a Neo FM szerződését

Felbontotta a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) a Neo FM rádiócsatornára vonatkozó frekvenciaszerződést, mert a csatornát üzemeltető cég a hétfői határidőig nem kezdte meg frekvenciadíj-tartozásainak törlesztését – jelentette be a Médiatanács szóvivője szerdán. A Neo FM-et működtető cég szerint a tanácsnak nincs joga felmondania a szerződést, mert a társaság csődvédelem alatt áll, illetve ideiglenes fizetési haladékot kapott.

M. László Ferenc Itthon

Nagyon szereti a Nyerges-közeli rádiókat a Szerencsejáték Zrt.

A kormányzati kampánypénzek és állami cégek rádiós reklámköltéseinek közel fele a fideszesként elkönyvelt nagyvállalkozó, Nyerges Zsolt rádiójához, a Class FM-hez folyik be már a második éve. A legnagyobb állami reklámozó, a Szerencsejáték Zrt. rádiós reklámkiadásainak 82 százalékát, 580 millió forintot költött tavaly a Danubius egykori frekvenciáján sugárzó rádióra. Közben a vetélytárs, a Székely Gábor volt SZDSZ-es politikus tulajdonába került Neo FM nagy bajban van, ha nem rendezi a díjtartozásait a Médiatanács felé, napokon belül lekapcsolhatják. A Sláger utódja idén egyetlen fillér állami reklámpénzt nem kapott. Közben a médiahatóság teljesen átírta a 2009-ben politikai botrányok közepette készült szerződést a két rádióval, jelentősen csökkentve a fizetendő éves díjukat.

MTI/hvg.hu Itthon

Neo FM: nincs joga felmondani a szerződést a Médiatanácsnak

Az FM1 Zrt csődvédelem alatt áll, valamint ideiglenes fizetési haladékot kapott, így a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának nincs joga felmondania a társaság médiaszolgáltatási szerződését – így reagált szerda délután a Neo FM-et üzemeltető társaság a Médiatanács szerda délelőtti döntésére.