2014-ben 56 szavazaton múlt a Fidesz kétharmada: ha eggyel kevesebb kamupárt indul, talán a szocialista Kunhalmi Ágnes nyer a fideszes Kucsák László helyett. Három éve inkább csak a baloldalt idegesítette a jelenség, most viszont a Jobbikra is ez várhat, miután a Jobbik mellé elkezdtek felsorakozni a szereplők a szélsőjobbról.
A Betyársereg vezetője, Tyirityán Zsolt és a Jobbikból tavaly májusban kilépett Bertha Szilvia is készülődik, utóbbi két éve építgeti, és májusban már be is jegyeztette az Értünk Értetek elnevezésű pártot, ami mind a 106 egyéni körzetben állítana jelöltet. "Személyes politikai múltja és a szakmai program a hazafias szavazókat éppúgy megszólítja majd, mint a szociálisan érzékeny baloldaliakat" - mondja a célcsoportról Bertha.
Tyirityán pedig országjáráson méri fel, van-e igény az Erő és Elszántság mozgalom párttá alakítására. A válasz októberre lesz meg, azonban azt mondja, „jelentkezéscunami” van, a Jobbikból is indultak feléjük, bár nem ez az általános. Számokat nem mond, de a távolságot nagyon tartja: „véletlenül sem a Jobbik kihívói leszünk, akikkel én beszéltem, nem szavaznának a Jobbikra. Olyan szélsőjobboldaliaknak akarjuk az érdekvédelmét megvalósítani, akiknek nincs pártjuk.” Nem hagyják magukat anti-Jobbikként definiálni, Vona Gábor Jobbik elnökkel pedig nincs konfliktusa. A néppártban viszont nincs helyük, mert „elveszne az arcuk.”
A Jobbik úgy tesz, mint aki nem aggódik. Jakab Péter szóvivő azt mondja, „szélsőjobboldali pártok eddig is voltak a közéletben, de alapvetően nem voltak képesek szavazatokat szerezni.” A Jobbikból kivált, csalódott szélsőjobboldaliak által létrehozott Magyar Hajnal például a médiahátszél ellenére is csak pár száz szavazatot szerzett az előző választáson.
Elemzőkkel is végigbeszéltük, indokolt-e a Jobbik optimizmusa vagy sem. Kiderült, hogy nem biztos. Bár a megkérdezett szakértők kis esélyt látnak arra, hogy az említett két formáció nagy karriert befutva jelentős szavazóbázist sorakoztasson fel maga mögé, azért az nem kizárt, hogy a Jobbik erősödése esetén behúzható egyéni körzetekben kellemetlenséget okozhantak a pártnak. Akár ezen, akár más szervezetek. Nem kizárt, hogy jövőre a Jobbik körül is annyi kamu- vagy bizniszpárt lesz, mint a baloldal körül volt 2014-ben. A Fidesznek Závecz Tibor, a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet vezetője szerint minden szavazat számít, ugyanis megint az a tét, hogy lesz-e a Fidesznek kétharmada vagy sem. További részletek a friss HVG-ben.