Bírósághoz fordul Bátonyi Péter, a Lázár-minisztériumból kirúgott, kormányzati szabálytalanságokat feltáró szakember
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának esetjoga szerint is meg kell illesse őt az a védelem, ami a közérdekű ügyekben törvénytelen gyakorlatokat leleplező személyeknek jár.
Elutasította a Közszolgálati Döntőbizottság Bátonyi Péter korábbi kormányfőtanácsos panaszát, ezért bírósághoz fordul – olvasható a Bátonyi képviseletét ellátó Magyar Helsinki Bizottság közleményében.
A művészettörténészt tavaly novemberben azonnali hatállyal felmentették az Építési és Közlekedési Minisztériumnál betöltött kormányfőtanácsosi pozíciójából, miután a Partizánnak adott interjújában részletesen elmesélte, hogy milyen visszaéléseket tapasztalt a hazai műemlékvédelem területén.
„Az sem érdekelte a tanácsot, hogy a kormányzati segédlettel végrehajtott műemlékrombolást feltáró Bátonyi közérdekből cselekedett, így leplezte le a kormány kártékony intézkedéseit” – reagált a Döntőbizottság panaszelutasítására a Helsinki.
Hiába vannak tele pénzzel, a tulajdonosi, a beruházói, sőt a tervezői oldalból is hiányzik a műveltségi szűrő, ami alapján el tudják dönteni, mi a jó, és mi a rossz gyakorlat a műemlékileg védett épületek felújításánál – mondja a 41 éves művészettörténész, az Építési és Közlekedési Minisztérium volt kormányfőtanácsosa.
Mint írják, az Emberi Jogok Európai Bíróságának esetjoga szerint is meg kell illesse Bátonyit az a védelem, ami a közérdekű ügyekben törvénytelen gyakorlatokat leleplező személyeknek jár. Így akkor sem lehetett jogszerű az eltávolítása, ha formálisan szabályokat sértett. Mérlegre kell tenni tehát, mi okozott nagyobb kárt. Ezt a Közszolgálati Döntőbizottság elmulasztotta.
Bátonyi után egyébként további öt kiváló, tapasztalt szakembert távolítottak el a Műemléki Főosztálytól, sőt magát a részleget is megszüntették.
„A döntőbizottság határozata minden lényeges ponton átvette a minisztérium érvelést. Ezek szerint a visszásságok nyilvánosság elé tárása alapozta meg ügyfelem érdemtelenné nyilvánítását. Ha ez így volna, akkor közszolgaként soha senki nem tárhatná fel a hatalom visszaéléseit” – mondta Szekeres Zsolt, a Bátonyit képviselő ügyvéd.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?