A gyüttmenteket megállíthatja az önazonossági törvény, de a lakások értékcsökkenését nem
Az ingatlanvásárlást nehezíti, valós pozitív hatása viszont valószínűleg nem lesz a települések önazonosságát védeni hivatott szabályozásnak.
Az idén visszaeső vendégforgalom jelzi: egyre kevesebben engedhetik meg maguknak a luxust, hogy a Balatonnál nyaraljanak. A balatoni nyár olcsó verziója, szabadstranddal, vonattal és hűtőtáskával továbbra is kapós, miközben a büfékben a drága lángost a még drágább pulled pork burger váltja fel. Árak, trendek, vendégélmény a magyar tengernél.
Tüntetést tartott a napokban a Magyar Kétfarkú Kutya Párt Balatonalmádiban, egyebek mellett a tópart átgondolatlan, megalomán NER-es fejlesztései ellen tiltakozva. A demonstrálók elrettentő példaként hozták fel a saját „vészhelyzetüket”: szerintük Almádiban az új lakóparkok és Mészáros Lőrinc luxusszállodájának ivóvízigénye annyira túlterheli a hálózatot, hogy a nyári csúcs idején a város egyes részein alig folyik víz a csapokból.
Mindebben kicsiben benne van a Balaton utóbbi 10-15 éve. A tóparti települések többségén sok jele van a fejlődésnek: lakóparkok, apartmanházak, boltok épülnek, szállodák újulnak meg, kikötők, sőt új településrészek születnek. Csakhogy ezek egy része társadalmi, szakmai egyeztetéseket megkerülve, állami-hatósági hátszélben, egy szűk tulajdonosi kör céljait, és nem a régió érdekeit szem előtt tartva jön létre, sokszor mit sem törődve a káros mellékhatásokkal. Sokan tiltakoztak például korábban Balatonfenyves új kikötője ellen, mert – meglehet, nem teljesen ok nélkül – attól tartottak, hogy a mintegy 500 méteres mólók miatt felgyorsulhat a partszakasz iszaposodása. Azok a keszthelyiek is hiába háborogtak, akik szerint a Tiborcz-közeli körnek nem kellene teljesen beépítenie lakóparkokkal a valamikori Zalatour-kemping vízparti területét. Szántódon a parti látképet jelentősen átrajzoló, ugyancsak NER-kötődésű óriási Balaland Hotel borzolta a kedélyeket, Földváron pedig a strandot kettévágó – erősen vitatott jogi hátterű – kikötő.
Sokat elárul a feszültségekről és a bizalmatlanságról, hogy a – parti sétányok hosszának összességét 66-ról állítólag 95 kilométerre növelő –
Vízparti terv nevű szabálycsomag, amely a kormányzat szerint a partok védelmét szolgálja, több civil szervezet szerint éppen ellenkezőleg, kétes beruházásokat segíthet.
Az utóbbi évek tapasztalatai alapján aligha ok nélküli a civilek fenntartása: míg a vitatott óriásberuházásokat zavartalanul végigvitték, az állami szigor leginkább abban nyilvánult meg, hogy a helyi hatóságok kíméletlen harcot hirdettek az évtizedek óta a nádasokban álló keskeny bejáróstégek ellen, amelyeket egy-egy utca nyaralóinak tulajdonosai generációk óta használnak.
A nyári vakáció idején persze mindez nem nagyon látszik. Az egyes beruházások kétes hátteréről, kockázatairól mit sem tudó nyaralók pusztán a látvány alapján azt konstatálhatják: a tópart egyre szépül, mind több a modern létesítmény, bővül a szolgáltatások köre. Más kérdés, hogy sokan kénytelenek csak a látvánnyal beérni. Ahogy megannyi régi balatoni vitorlázó számára reménytelen bejutni a kikötőkbe, mert nincs pénzük az egyre dráguló, jobbára évi 1–1,5 millió forinttól induló helybérletre, úgy
elérhetetlenek az átlagmagyar számára az új építésű apartmanházak, hotelek.
Az ingatlanvásárlást nehezíti, valós pozitív hatása viszont valószínűleg nem lesz a települések önazonosságát védeni hivatott szabályozásnak.
Kigyulladt egy kioszk, a tűz átterjedt a kis boltokra, ahol egymás után robbantak fel a túlhevült gázpalackok.
Tusványoson Semjén beszélt Majkáról és arról is, mire számít, ha esetleg hatalomra kerülnek Magyar Péterék.
Témák és vélemények a világlapokból.