Kapronczay Stefánia: Nincs hatalmad felettem – Mit lehet tenni jogvédőként ma, Magyarországon?
Ha feltesszük a kérdést, hogy mit csinál valójában egy jogvédő, a válasz az, hogy bármit, amivel előmozdítja emberek jogainak érvényesülését. Ha kell minisztériumokba jár egyeztetni vagy részletes alkotmánybírósági beadványokat ír, de ha arra van szükség, akkor segít egy tüntetés megszervezésében. Az elmúlt 28 évben, mióta működik a TASZ, mi is hatalmas utat jártunk be: elfogadtuk, hogy a parlamenti többség nem kíváncsi ránk, ezért a bíróságon és az emberek mellett küzdünk jogaik érvényesülésért.
2022-ből visszatekintve nehéz elképzelni, de a szervezet történetének kezdetén a hatalmon lévők nem ellenségnek, hanem sokkal inkább partnernek tekintették a jogvédő szervezeteket. A politikai környezet megváltozása miatt azonban fokozatosan háttérbe került munkánkban a döntéshozók meggyőzése. Egy ponton fel kellett ismernünk, hogy ha hatékonyak akarunk lenni, akkor vissza kell találnunk az emberi jogi mozgalmak gyökeréhez, az emberekhez kell fordulnunk, akik a nyilvánosság erejét kihasználva képesek lehetnek a változás kikényszerítésére, illetve a bíróságokhoz, akik a jog eszközével tehetik meg ugyanezt. Ezért a tudatos állampolgári cselekvés támogatása és a rendszerszintű problémákat célzó pereskedés került előtérbe a munkánkban.
A 2022-ben megalkotott stratégiánk ezt viszi tovább, és alakítja a jelen körülményekhez. Arra alapoz, hogy a hatalom természete nem fog megváltozni: továbbra is mindenféle kontroll leküzdésére és központosításra törekszik. Adottságnak kell vennünk a magyar társadalomra jellemző atomizáltságot és bizalomhiányt is, amiről korábbi cikkeimben írtam, és ami gyakran kerékkötője az állampolgári cselekvésnek. Mindez azonban nem jelenti, hogy a jogvédelemnek ne lenne tere és lehetősége ma Magyarországon.