Villámcsapás vagy robbanás? A fél internet ezen az autós videón vitatkozik
Nem lehet egyértelműen eldönteni, hogy villámlás vagy robbanás van a felvételen.
hvg.hu
Alig egy napja töltötték fel a LiveLeakre azt a videót, amin az látszik, ahogy egy autóba belecsap a villám. A körülményeket elnézve ehhez minden feltétel adott lenne, a helyzet azonban koránt sem ilyen egyszerű. A kommentelők egy része szerint valóban villámcsapás történt, míg a másik tábor szerint az autó belsejében robbant fel valami.
Tény, hogy nagyon sok olyan videót látni a neten, amiben azt látni, hogy egy villám épp belecsap egy autóba. Csakhogy ezek jelentős része egy ügyes (vagy kevésbé ügyes) digitális trükkel összehozott felvétel, így adott a lehetőség a gyanakvásra.
Az alábbi videóval első ránézésre minden rendben: esős az idő, így elviekben nem kizárható a villámlás. A felvételen látszik is a villanás, majd az, ahogy az autó megáll. A felvételt lelassítva azonban úgy tűnik, nem az égből jött az áldás, hanem a kocsi belsejében robbant fel valami. Ezt erősíti meg az is, hogy az autóből a villanás után komoly füst kezd el szivárogni, és nem az autó motor-, hanem az utasteréből. Márpedig a Faraday-kalitka miatt elvileg az utastérnek nem kellene füstölnie.
Akárhogy is, a hang, ami bizonyíthatná a robbanást vagy a villámlást, nincs a felvételhez adva. Így marad a kérdés:
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.