#Borisz Jelcin





Élet-halál kérdése, védi-e
 

Élet-halál kérdése, védi-e "tető" az oroszokat a hatalomtól és az alvilágtól

Oroszországban létfontosságúnak számít, hogy fedél legyen az ember feje fölött. Nemcsak az, amely megvéd az esőtől vagy a hótól, hanem az, amely oltalmat nyújt az alvilágtól, a rendőrségtől és a titkosszolgálatoktól. A mindenható ernyőt „krisának” (tető) hívják, s a maffiaállam jeleit mutató putyini rezsim is bátran él a védelmezés és büntetés eszközeivel.



Mennyire felelős a Nyugat Putyin miatt?
 

Mennyire felelős a Nyugat Putyin miatt?

Az oroszok ugyanúgy ünnepelték 1991-ben az éppen megszerzett szabadságot, mint a többi kelet-európai ország. A Nyugat azonban nem így látta, a világ úgy ítélte meg, hogy a kelet-európai forradalmak nem csak a kommunizmustól való megszabadulást jelentették, hanem az orosz megszállás végét is. Ez súlyos hiba volt, s ez hozta ránk negyed évszázaddal az új hidegháborút, vagy a talán még annál is veszélyesebb helyzetet – véli Angus Roxburgh, a BBC volt moszkvai és brüsszeli tudósítója.


Az agyhalál puccsa világrengető következményekkel
 

Az agyhalál puccsa világrengető következményekkel

Húsz évvel ezelőtt, 1991. augusztus 19-én furcsa események zajlottak Moszkvában és a Krím-félszigeten, ahol az akkori szovjet elnök, Mihail Gorbacsov nyaralt. Augusztus 19-e hétfőre esett, és ennek a napnak a hajnalán egy botcsinálta szerveződés, a Rendkívüli Állapot Állami Bizottsága egyszerűen leváltotta az elnököt. A végül elbénázott puccs mindazonáltal a Szovjetunió széteséséhez vezetett.

Szegő Iván Miklós Szegő Iván Miklós