szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Addig él az orosz-ukrán tranzitszerződés, és most az ukrán energiaminiszter bejelentette, hogy valószínűleg nem fogják megújítani. Magyarország gázellátását ez kevéssé fogja érinteni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nem valószínű, hogy Kijev megújítja azt a 2024 végén lejáró szerződést, mely értelmében Oroszország az Ukrajnán áthúzódó csővezetékek használatával földgázt exportálhat Európába, mondta el a Politicónak German Galuscsenko ukrán energiaminiszter.

Galuscsenko azt mondta, úgy véli, 2024 telén Európának már egyáltalán nem lesz szüksége orosz gázra. „Az orosz gáz profitja most Oroszország Ukrajna elleni háborúját és a Gazprom magánhadseregét pénzeli, de a jövőben az egyetlen dolog, amire fordítani szabadna, az a jóvátétel lenne" – mondta.

A 2019 óta életben lévő megállapodás Ukrajnának évi 7 milliárd dollár tranzitdíj-bevételt jelent. A Testvériség nevű csöveken ugyanakkor már rég nem érkezik annyi orosz gáz Európába, mint amennyit a csővezetékek 30 milliárd köbméteres kapacitása megengedne.

A Testvériség déli ága Magyarországig ér, ám az ezen való szállítást az oroszok még Ukrajna lerohanása előtt, 2021 őszén letekerték, és a szállítmányokat átterelték a hozzánk Szerbia felől belépő Török/Balkáni Áramlatra. Az északkeleti (beregdaróci) határkeresztező kapacitásunk ugyanakkor kétirányú, és most épp mi pumpálunk rajta gázt kifele az országból. Tehát minket közvetlenül nem érintene, ha mindenféle kelet-nyugati irányú gázáramlás leállna a Testvériségen.

A Testvériség fő ága Szlovákián keresztül ér az EU-ba, és ezen a mai napig folyik gázszállítás, noha messze nem annyi, mint a háború előtt. Ennek teljes lezárásával tavaly nyáron a gázárak miatt akkor még nagyon erős alkupozícióban lévő Gazprom fenyegetőzött – ezt végül nem tették meg.

A Testvériség Szlovákiába belépő ágán most a teljes EU-s gázimport nagyjából 5 százaléka folyik – a háború előtti időszak harmada. Magyarországnak Ausztriával és Szlovákiával is van gázösszeköttetése, így ezeken az interkonnektorokon a Testvériség északi ágán küldött gáz is érkezhet hozzánk, ezért áttételesen minket is érinthet, ha ez az ág is leáll. De úgy tűnik, tragédia azért nem történne.

Magyarország évi 9-10 milliárd köbméter földgázt használ el, ennek kb. háromnegyed része Oroszországból érkezik, de az utóbbi időben a kormány igyekszik más forrásokat is integrálni. Ezeket a törekvéseket jellemzően nem reklámozzák agyon, kivéve, mondjuk az új azerbajdzsáni megállapodást, mely értelmében az év végéig 100 millió köbméter gázt importálunk tőlük. Emellett úgy tűnik, leválni se nagyon akarunk a Gazpromról. Szijjártó Péter már tavaly is nyélbe ütött egy plusz gázvásárlásáról szóló megállapodást a vállalattal, idén áprilisban pedig még egyet, így van opciónk arra, hogy dél felől plusz mennyiséget igényeljünk Oroszországtól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!