Hivatalosan is a nem győzött Görögországban
A "nem" szavazatok győzelmét erősítette meg a görög népszavazásnak a hajnalban kiadott végeredménye.
A "nem" szavazatok győzelmét erősítette meg a görög népszavazásnak a hajnalban kiadott végeredménye.
A legvalószínűbb, hogy a görögök távoznak az eurózónából. Előbb várhatóan az EKB vonja meg a görög bankoktól a likviditási támogatást, mire a görög gazdaság fizetésképtelen lesz és összeomlik. Kénytelenek lesznek saját pénzt nyomtatni, amivel kizárják magukat az euróövezetből. Pedig a görögök többsége nem szeretne onnan kikerülni.
Lemondott Antonisz Szamarasz ellenzéki pártvezető, aki a vasárnapi népszavazáson előzőleg az igen voksra buzdította a görögöket, de azok nemet mondtak.
A görögök a vasárnapi népszavazáson nagy többségben nemmel szavaztak az EU és az IMF intézkedéscsomagjára, de ezzel alighanem az euróra is, még ha a görög kormányfő most minden erejével tüzet is olt. Hétfőn Görögországban politikai nagy tanácskozás, kedden soron kívüli egyeztetés az uniós vezetők között. Van, aki már humanitárius katasztrófát vizionál. A görög bankrendszer egy napon belül megrogyhat.
A görög miniszterelnök szerint a demokrácia győzelmét jelenti a nemzetközi hitelezőkkel kötendő megállapodásról tartott népszavazás.
Történelmi jelentőségű népszavazás kezdődött vasárnap reggel Görögországban arról, hogy hajlandó-e a lakosság elfogadni a nemzetközi hitelezőknek az országgal szemben támasztott követelményeit, vagy inkább elutasítja a megállapodásért cserében feltételül szabott reformintézkedések bevezetését.
A lakóhely szerinti szavazókörben kellene voksolnia a vasárnapi, kiemelt fontosságú népszavazáson a görögöknek, sokuknak ehhez utaznia kellene, de az olyan sokba kerül, hogy a bankautomatákból kivehető napi 60 euró nem lesz elég a költségekre, ezért lemaradnak a voksolásról.
Megjelent a péntek esti kormánypárti nagygyűlésen Athénban Alekszisz Ciprasz miniszterelnök és hívei ünneplése közepette kijelentette: "a görögök eltökélték, hogy saját kezükbe veszik sorsukat".
A görög népszavazás előtt két nappal még nagygyűlésre hívta össze híveit a görög kormányfő, és arról beszélt, hogy méltósággal maradnak bent Európában, és nemet kell mondaniuk azokra, akik terrorizálják őket.
Az államadósságok magas szintjének a gazdaságra gyakorolt kedvezőtlen hatásaira figyelmeztetett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet. Az OECD szerint például Görögország esetében az államadósságnak hosszú távon nem lenne szabad meghaladnia a bruttó hazai termék (GDP) 35 százalékát a jelenleg 180 százalék körüli arány helyett.
Összecsapások voltak Athén központjában a rendőrök és a tüntetők között, a rendőrök könnygázgránátokat vetettek be.
A görög népszavazás előtt két nappal a közvélemény-kutatások hihetetlenül szoros befutót ígérnek. Egyelőre a nemek vezetnek.
A görög bankszövetség vezetője közölte, hogy a bankoknak egymilliárd eurónyi likviditási tartalékuk van, ami hétfőn elfogy – jelentette a Reuters.
Bár az eurózóna mentőalapja, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) szerint Görögország hivatalosan csődben van, a szervezet mégis úgy döntött, egyelőre nem követeli Görögországtól teljes tartozásának visszafizetését azt követően, hogy Athén nem törlesztett időben a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF).
A miniszterelnök szerint a rossz európai politika a mostani többszörösére gerjesztheti a bevándorlási hullámot. Sok menekült azt látja ugyanis, hogy itt megvan, sőt be is fogadja az a jóléti rendszer, ami például az afrikai államokban teljesen hiányzik. A harmadik országból érkezőknek ezért minél hamarabb nyilvánvalóvá kellene tenni, hogy nincs esélyük a kontinensen, ha illegális úton érkeznek ide. Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában péntek reggel azt is mondta: a szerb-magyar határra tervezett kerítéssel Magyarországban egyben uniós kötelezettségét teljesíti, mivel most ott húzódik a schengeni övezet egyik külső határa, így annak védelme kiemelten fontos.
Az EP elnöke szerint ha a hétvégi görög népszavazáson az "igenek" győznek, akkor átmeneti kormány és új választások kellenek, hogy véget vessenek a "Sziriza-korszaknak".
Görögország adóssághelyzete fenntarthatatlan, ezért a hitelezők által megkövetelt reformok végrehajtása mellett 2018 végéig további 50 milliárd eurós külső finanszírozásra és fennálló hiteleinek átütemezésére, rosszabb esetben újabb jelentős adósságelengedésre lesz szüksége pénzügyi helyzetének stabilizálásához - közölte csütörtökön a Nemzetközi Valutaalap (IMF).
Nem indult el csütörtökön a SkyGreece Airlines légitársaság Budapestet is érintő kanadai járata a banki átutalások korlátozása miatt - írta a vs.hu.
Ha Görögország nem próbálhatja ki az eddig követett út alternatíváját, annak beláthatatlan következményei lehetnek.
Görögország ha akarna, se tudna visszatérni régi fizetőeszközéhez, a drachmához, mert megszabadult az ezt nyomtató gépektől – mondta a görög pénzügyminiszter csütörtökön az ABC ausztrál közszolgálati rádiónak adott interjúban.